Oszuści polują na nasze oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 19:00
Przestępcy nie ustają w próbach odbierania innym pieniędzy. Metody "na policjanta" czy "na wnuczka", mimo że szeroko opisywane w mediach, nadal są skuteczne.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

Jak to możliwe, że osoby, które przekonują, że nigdy nie pozwoliłyby przestępcom wyłudzić od siebie pieniędzy, ulegają oszustom? Czy poszkodowanymi są wyłącznie osoby starsze?  

– Całe życie pomagałem ludziom. Kiedy odebrałem telefon i usłyszałem, że mojej pomocy potrzebuje policja, niewiele myśląc zdecydowałem się przekazać im swoje pieniądze – opowiada jeden z bohaterów reportażu, 81-letni mężczyzna, którego obrabowano metodą "na policjanta".

Oszuści wciąż korzystają ze sprawdzonych metod. Na szczęście, przeciętny obywatel jest coraz bardziej świadomy możliwego zagrożenia. – W ostatnich latach odnotowujemy spadek udanych kradzieży "na policjanta" i "na wnuczka". To między innymi dlatego, że prowadzimy program edukujący, jak nie dać się oszukać – mówi kom. Dariusz Marciniak z KGP.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Adama Bogoryi-Zakrzewskiego.

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Na policjanta" 
Autor reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski
Data emisji: 5.12.2017
Godzina emisji: 18.16

ml/gs

Czytaj także

Marek Wałkuski o napadach na banki

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 19:00
"To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki" – taki tytuł nosi najnowsza książka Marka Wałkuskiego, doskonale znanego słuchaczom Trójki korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódzki władca niewolników w Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 16:00
Urodzony w Łodzi Noé Trauman musiał na początku XX wieku uciekać z Europy do Ameryki Południowej. Tam, w stolicy Argentyny, został prezesem Cwi Migdal – związku stręczycieli.
rozwiń zwiń