Polscy rodzice pokochali leśne przedszkola?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 19:30
Zamiast tabletów mają patyki, zamiast plastikowych zabawek – szyszki, zamiast wpatrywać się w ekran obserwują przyrodę, hodują rośliny, taplają się w błocie.
Audio
  • Polscy rodzice pokochali leśne przedszkola? (Reportaż/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Andriana Syvanych/Shutterstock

pies prezent szczeniak rodzina 663.jpg
Nie kupujmy zwierząt w prezencie!

W Polsce coraz bardziej powszechne stają się leśne przedszkola, których ideą jest wychowywanie dzieci w kontakcie z naturą, w ruchu na świeżym powietrzu – niezależnie od pogody. W krajach skandynawskich, Niemczech a nawet Czechach to bardzo popularne. U nas wymaga przede wszystkim przełamania się rodziców przekonanych, że dziecko musi przebywać wręcz w szklarniowych, sterylnych warunkach. Tymczasem dzieci z przedszkoli leśnych mają lepszy wzrok, nie mają wad postawy, rzadko chorują, są kreatywne. 

– Bardzo wiele nauczycieli nie wychodzi z dziećmi, tylko dlatego, że nie chce im się ubierać dzieci, nie chce im się zawiązywać butów, nie chce im się zakładać tylu par rękawiczek, nie chce im się dopinać bluzek. To jest niepoważne dla mnie. U nas dzieci ubierają się same. My im tylko pomagamy. To jest bardzo rozwijające dla dłoni, dla przyczynowo-skutkowego myślenia – przekonuje jedna z nauczycielek.

Jak reagują osoby, które spotykają dzieci z leśnego przedszkola na dworze? Jak idea takich przedszkoli przywędrowała do Polski? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Dzieci lasu"
Autor reportażu: Jakub Tarka  
Data emisji: 19.12.2017
Godzina emisji: 18.16

gs

Czytaj także

Jak dawać radość? Historia Kulka i Kulki

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 19:22
Katarzyna i Krzysztof Kaczor tworzą zgrany duet nie tylko w życiu, ale i w pracy. Postanowili porzucić swoje dotychczasowe zawody i zająć się dostarczaniem radości dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cena nieprzypadkowej śmierci

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 09:30
Kazimierz Michalczyk jest jedną z ofiar stanu wojennego. Był robotnikiem we wrocławskich zakładach Elwro.
rozwiń zwiń