Nowy dom dla doświadczonych wojną

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 18:30
Pięć polskich rodzin z ogarniętego wojną Donbasu przyjmie Krzywaczka w gminie Sułkowice. Dziewiętnaście osób zamieszka w budynku byłego przedszkola, ale wymaga on remontu.
Audio
  • Nowy dom dla doświadczonych wojną (Reportaż/Trójka)
Mieszkańcy Donbasu
Mieszkańcy DonbasuFoto: Orest lyzhechka/Shutterstock.com

Mieszkańcy wsi zbierają środki na prace budowlane, pomagają też w remontach. Zebrali już ok. 80 tysięcy, ale nadal potrzebne są pieniądze i materiały. – Dowiedzieliśmy się o trudnej sytuacji ludzi w Donbasie. Tu, we wsi stał pusty budynek i niszczał. Powiedziałem o tym miejscowemu księdzu proboszczowi, który uruchomił akcję u władz. Dostał zgodę, również od mieszkańców, i zdecydowano, żeby ten budynek przekazać potrzebującym rodzinom z Ukrainy – mówi Jerzy Kozek, mieszkaniec Krzywaczki.


wózek inwalidzki kraty 1200.jpg
Niezwykły umysł w chorym ciele. Historia Marcina Panka

Jest już nowa instalacja elektryczna, ścianki działowe, wylewki. Większość prac wykonali własnymi rękami, żeby jak najwięcej zaoszczędzić. Krzywaczka to mała wieś  – mieszka tu ok. 1500 osób, ale mają one wielkie serce. Trzy rodziny z Donbasu otrzymały już polskie obywatelstwo, w Ługańsku, na przyjazd do Polski, czekają kolejne dwie.

Fundacja Pomoc Polakom Donbasu prosi o wsparcie i pomoc w ukończeniu remontu. Warto wspomnieć, że konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy trwa od 26 maja 2014 roku.

Więcej informacji na stronie polacydonbasu.org.pl.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Serce Krzywaczki"
Autor reportażu: Ewa Szkurłat
Data emisji: 2.01.2017
Godzina emisji: 18.13

ml


Czytaj także

Czy Ukraińcy są potrzebni naszej gospodarce?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 13:00
Niedawno na Zakarpaciu odsłonięto pomnik, na którym Polaków określono jako okupantów Ukrainy. Ukraiński IPN nie zgodził się na ekshumację polskich ofiar zbrodni wojennych. Nasze MSZ zagroziło zakazem wjazdu do Polski polityków ukraińskich nastawionych antypolsko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudny czas w stosunkach polsko-ukraińskich

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 10:30
Polsko-ukraiński dialog historyczny napotykał w roku 2017 wiele trudnych, wręcz kryzysowych momentów. Jakie są prognozy dotyczące stosunków z naszym wschodnim sąsiadem? Czy możliwe jest dojście do porozumienia?
rozwiń zwiń