X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy w XXI wieku jest miejsce dla kawalerii?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 13:25
Centrum Wyszkolenia Kawalerii istnieje od 2010 roku. Działają w nim osoby z Federacji Kawalerii Ochotniczej, Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, ale nie tylko.
Audio
  • Czy w XXI wieku jest miejsce dla kawalerii? (Reportaż/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Stanislaw Tokarski

Pomysł narodził się po zdjęciach do filmu "1920 Bitwa Warszawska". Okazało się, że kawalerzyści statystujący w filmie są na bardzo nierównym poziomie i warto to zmienić. Jazda konna, posługiwanie się białą bronią, musztra, nauka kindersztuby, poznanie historii polskiej kawalerii, zajęcia z weterynarii, lekcje dla uczniów szkół i pokazy umiejętności na defiladach – nad tym wszystkim trzeba popracować.

– Kawaleria zawsze była elitą armii, bardzo barwnym wojskiem, w mundurach garnizonowych, z barwnymi otokami i proporczykami powiewającymi na lancach, do tego wspaniałe, piękne konie. To coś, co w naszej polskiej duszy zawsze gra – mówi jeden z bohaterów reportażu.

Od jakiegoś czasu pięknie rozwija się współpraca z regularnymi jednostkami wojskowymi, które kontynuują tradycje przedwojenne. Wojskowi organizują dla kawalerii ochotniczej zajęcia praktyczne posługiwania się współczesną bronią, a od kawalerzystów uczą się umiejętności jeździeckich i walki białą bronią. Na kurs decydują się osoby w różnym wieku. Są wśród nich lekarze, prawnicy, profesorowie wyższych uczelni, uczniowie techników...

Po co komu w dwudziestym pierwszym wieku szkolenie kawaleryjskie i jaki jest z tego pożytek dla nas wszystkich? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Chłopcy malowani"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 18.01.2018
Godzina emisji: 18.15

ml/mk

Czytaj także

Nowy dom dla doświadczonych wojną

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 18:30
Pięć polskich rodzin z ogarniętego wojną Donbasu przyjmie Krzywaczka w gminie Sułkowice. Dziewiętnaście osób zamieszka w budynku byłego przedszkola, ale wymaga on remontu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsce, gdzie walka z ogniem to tradycja

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 18:30
Ochotnicza Straż Pożarna w Solcu Kujawskim istnieje już 130 lat. Tradycja ma się dobrze, bo młodzi ludzie chcą należeć do jednostki. 
rozwiń zwiń