Skąd bierze się popularność Ryszarda Kapuścińskiego?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 08:00
23 stycznia mineła 11. rocznica śmierci wybitnego polskiego reportażysty. Jego dzieła nadal są czytane na całym świecie, np. w Meksyku, Kanadzie czy we Włoszech. Gdzie tkwi siła tej wielkiej popularności?
Audio
  • Skąd bierze się popularność Ryszarda Kapuścińskiego? (Reportaż/Trójka)
Ryszard Kapuściński
Ryszard KapuścińskiFoto: WpN/Photoshot/PAP

Ryszard Kapuściński to wręcz legenda polskiego reportażu. Obok Stanisława Lema jest najczęściej tłumaczonym polskim autorem. Kilka tygodni temu odbył się II Festiwal Natura Kultura Media im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jednym z zaproszonych gości był reporter z Włoch Paolo Rumiz, który nie ukrywa, że Kapuściński był dla niego największym autorytetem. 

– Jedną z rzeczy, których mnie nauczył był fakt, że nie trzeba przeprowadzać wywiadów. Pokaż siebie, a ludzie zaczną opowiadać swoje historie. Dziennikarz musi słuchać ludzi, nie zadawać pytania, ale po prostu słuchać – mówi o spotkaniu z Ryszardem Kapuścińskim, Paolo Rumiz. 

Polak za życia otrzymał dziesiątki nagród za swoje publikacje. Zdobywał je nie tylko w Polsce, ale i na wielu prestiżowych zagranicznych uniwersytetach. Do dziś jego książki są inspiracją dla młodych dziennikarzy, a z pewnością tak również będzie w przyszłości. 

Jak wyglądała praca Ryszarda Kapuścińskiego? Jak wspominają go jego uczniowie, miłośnicy twórczości i inni dziennikarze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Żył jak pisał"
Autorka reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 23.01.2018
Godzina emisji: 18.15

kw

Czytaj także

Bez zawahania, gdy chodzi o życie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 18:30
Opowieść głównego bohatera o nieprawdopodobnym wręcz ciągu powtarzających się zdarzeń. Dzień po dniu. Niemal identycznych. Czy z tym samym finałem? To podróż śladem ludzkich myśli, wartości i pragnień. Skłania do refleksji nie tylko nad sensem przypadku. Co trzeba zrobić, aby uratować komuś życie? Czasami naprawdę niewiele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w XXI wieku jest miejsce dla kawalerii?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 13:25
Centrum Wyszkolenia Kawalerii istnieje od 2010 roku. Działają w nim osoby z Federacji Kawalerii Ochotniczej, Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, ale nie tylko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt o konie nad Morskim Okiem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 10:38
Co roku w okresie świąt i ferii dochodzi do wypadków na trasie wiodącej do Morskiego Oka. Turyści często korzystają tam z wozów ciągniętych przez konie, którym – ze względu na zmęczenie – zdarza się przewracać.
rozwiń zwiń