Jak przeciwdziałać przemocy z nienawiści?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 20:11
W połowie stycznia trzech mężczyzn napadło na stojącego na przystanku w centrum Wrocławia studenta z Indii. Grozili mu wrzuceniem do tunelu dla samochodów. W jego obronie stanął Polak, który został poturbowany i trafił do szpitala.
Audio
  • Jak przeciwdziałać przemocy z nienawiści? (Reportaż/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ieuan/Shutterstock

mężczyzna kaptur F 1200.jpg
Neonazista, który pokochał tolerancję

Ten brutalny atak był impulsem do podpisania, omawianego już od ubiegłego roku, porozumienia miedzy miastem a Okręgową Radą Adwokacką. Poszkodowani w wyniku przestępstw na tle rasowym i narodowościowym dostaną bezpłatną pomoc prawną. Uruchomiono też infolinię dla poszkodowanych. Policja podkreśla, że tylko dzięki szybkiej reakcji świadków i powiadomieniu służb, napastnicy zostali złapani.

Stowarzyszenie Nomada z Wrocławia, które od 7 lat monitoruje tego rodzaju przestępstwa i pomaga poszkodowanym twierdzi, że wiele aktów przemocy nie zostaje zgłaszanych, bo ich ofiary często nie chcą wielokrotnie wracać do traumy, którą przeżyły. Również trzech studentów jednej z wrocławskich uczelni nie zgłosiło napaści, w wyniku której zostali pobici, kiedy wracali z imprezy sylwestrowej.

Jak skutecznie przeciwdziałać przemocy z nienawiści? Przemoc wobec cudzoziemców to jeszcze pojedyncze incydenty czy już zjawisko? Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Z nienawiści"
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 24.01.2018
Godzina emisji: 18.16

ag

Czytaj także

Bez zawahania, gdy chodzi o życie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 18:30
Opowieść głównego bohatera o nieprawdopodobnym wręcz ciągu powtarzających się zdarzeń. Dzień po dniu. Niemal identycznych. Czy z tym samym finałem? To podróż śladem ludzkich myśli, wartości i pragnień. Skłania do refleksji nie tylko nad sensem przypadku. Co trzeba zrobić, aby uratować komuś życie? Czasami naprawdę niewiele.
rozwiń zwiń