Hobby, które zmieniło życie rodziny

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 18:45
Mikołaj jest studentem zafascynowanym historią swojej rodziny. Jego pasja zaczęła się w gimnazjum. Stworzył drzewo genealogiczne, które sięga XVII wieku.
Audio
  • Hobby, które zmieniło życie rodziny (Reportaż/Trójka)
Fragment drzewa genologicznego rodziny  Mikołaja Korgola-Sowińskiego
Fragment drzewa genologicznego rodziny Mikołaja Korgola-SowińskiegoFoto: Mikołaj Korgol-Sowiński

W trakcie poszukiwań trafił na historię cioci Franciszki, która w 1939 roku jako nieślubne dziecko została oddana do domu dziecka. Postanowił odnaleźć kobietę. Zgromadził już wszystkie dostępne dokumenty. Dlaczego młodemu człowiekowi tak bardzo na tym zależy? Czy uda mu się odnaleźć ciocię Franciszkę?

– Od ponad pięciu lat zajmuję się historią swojej rodziny. Badam jej przeszłość, poszukuję informacji w przeróżnych archiwach, począwszy od kościelnych, poprzez państwowe. Szukam dokumentów, aktów, w których zawarte są bardzo ciekawe informacje – mówi Mikołaj Korgol-Sowiński.

Tworząc drzewo genealogiczne dowiedział się, że jego ciocia, wraz z siostrą bliźniaczką, została w 1939 roku oddana do domu dziecka. Jedno z dzieci niestety zmarło, jednak Franciszka przeżyła wojnę, lecz ślad po niej urywa się w 1949 roku. 

Mikołaj Korgol-Sowiński Mikołaj Korgol-Sowiński

– Została zaadoptowana w wieku około dziesięciu lat, więc na pewno to pamięta. Na dziewięćdziesiąt dziewięć procent przyjęła nazwiska nowych rodziców, miała też pewnie męża. Liczę, że kiedyś mogła opowiedzieć o swoich losach i ktoś skojarzy te dwie historie – zaznacza Mikołaj. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "W poszukiwaniu cioci Franciszki"
Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji: 30.01.2018
Godzina emisji: 18.13

kw/mk

Czytaj także

Jak przeciwdziałać przemocy z nienawiści?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 20:11
W połowie stycznia trzech mężczyzn napadło na stojącego na przystanku w centrum Wrocławia studenta z Indii. Grozili mu wrzuceniem do tunelu dla samochodów. W jego obronie stanął Polak, który został poturbowany i trafił do szpitala.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bariera trudna do sforsowania

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:51
Studenci warszawskiej ASP zbuntowali się przeciw - jak twierdzą - dyskryminacji jednego z ich profesorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 procent, który może uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 19:00
Rozpoczął się czas składania rocznych rozliczeń podatkowych. Dla organizacji pozarządowych oznacza to okres intensywnych starań o uwagę podatników.
rozwiń zwiń