Odnalezieni po latach, czyli historia Artura Citrina

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 11:20
Artur Citrin, żydowski chłopiec, wyjechał z Polski do Ameryki kiedy miał 12 lat. W czasie wojny ukrywał się u państwa Latoszyńskich w Lendzie Wielkim. To oni uratowali mu życie.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: diy13/Shutterstock.com

Antoś pomagał w gospodarstwie i był pastuszkiem. Po 60 latach powrócił do Polski, by odnaleźć gospodarstwo i ludzi, którzy mu pomogli. Odnalazł córkę państwa Latoszyńskich. Z wdzięczności postanowił wystąpić do Instytutu Yad Vashem o przyznanie im medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. – Pewnego razu gdy przyjechaliśmy do domu w Lendzie Wielkim, znalazłam w drzwiach listy. W liście napisane było, że jego nadawca ukrywał się tu w czasie wojny. Pokazałam to mężowi i powiedziałam: był tu przecież wtedy Antoś, pastuszek – mówi Teresa Podolak, córka państwa Latoszyńskich.

Dyplom odebrała ich córka Teresa, rok po śmierci mamy Eugenii. Mama nie chciała opowiadać, kto pomagał u nich w gospodarstwie w czasie wojny, nie chciała wracać do ich bolesnej przeszłości wojennej. Dopiero kiedy Artur Citrin przyjechał do Polski, Teresa dowiedziała się, że był żydowskim chłopcem. Teraz stara się zrozumieć ich decyzje, przekazuje swoim dzieciom i wnukom, kim byli ich dziadkowie.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Jedno życie"
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 6.02.2018
Godzina emisji: 18.15

ml

Czytaj także

Jak dawać radość? Historia Kulka i Kulki

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 19:22
Katarzyna i Krzysztof Kaczor tworzą zgrany duet nie tylko w życiu, ale i w pracy. Postanowili porzucić swoje dotychczasowe zawody i zająć się dostarczaniem radości dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To oni są Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 10:00
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu rozpoczęliśmy w Trójce cykl audycji poświęconych Polakom uhonorowanym medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.
rozwiń zwiń