X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krótka historia długiej miłości

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 19:00
Opowieść o miłości dwojga ludzi, którzy zakochali się w sobie "rozmawiając" przy pomocy alfabetu Morse'a przez ścianę w stalinowskim więzieniu.
Audio
  • Niesamowita, miłosna historia, która swój początek miała w stalinowskim więzieniu (Reportaż/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/BOONROONG

holokaust_1200.jpg
Odnalezieni po latach, czyli historia Artura Citrina

Bohaterami są Wiesława i Jerzy Śmiechowscy. Wiesława Śmiechowska jest córką Antoniego Pajdaka, działacza socjalistycznego i niepodległościowego, skazanego w procesie szesnastu.

Wiesława Śmiechowska została aresztowana w listopadzie 1947 roku. W okresie wojny działała w konspiracji i była łączniczką. Jerzy Śmiechowski również był w konspiracji, a dokładniej w Narodowych Siłach Zbrojnych. On również trafił do więzienia w 1947 roku, ale miesiąc wcześniej. 

– Próbowałam komunikować się z celą obok. Zorientowałam się, że ten kto tam siedzi, nie potrafi mi odpowiedzieć. Przekazywałam informację literka po literce, odbiorca zorientował się, że uczę go tego Morse'a. Załapał to dość szybko – opowiada Wiesława Śmiechowska.

– Robiła te przerwy tak, że się nauczyłem tego alfabetu bardzo szybko. Później z niego ciągle korzystałem i zaczęliśmy rozmawiać – tłumaczy Jerzy Śmiechowski.

Jak rozwinęła się ta niezwykła znajomość? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Krótka historia o długiej miłości"
Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji: 14.02.2018
Godzina emisji: 18.45

kw

***

14 lutego 2018 to data premiery książki "Krótka historia długiej miłości" Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze inspirowanej tym reportażem radiowym.

Czytaj także

"Dłoń i dotyk to moje podstawowe narzędzia pracy"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 08:41
Małgorzata Pyrka jest absolwentką Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW, instruktorem hipoterapii i trenerem parajeździectwa. Jej miłością są konie i tango. Niektórzy mówią o niej "zaklinaczka koni", bo potrafi nawiązywać z nimi niesamowitą więź.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie trzeba być milionerem, aby pomóc potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 11:30
W 2015 roku w Nepalu doszło do wielkiego trzęsienia ziemi. Do jednej z tamtejszych wiosek pojechał Maciej Pastwa – podróżnik z Poznania, który przebywał wtedy w sąsiednich Indiach.
rozwiń zwiń