X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co zmieniły Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 19:05
Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża powstały w 1978 roku. Nie zapisały się w powszechnej pamięci tak trwale jak "Solidarność", ale gdyby nie one, nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy robotników w sierpniu 1980 roku.
Audio
  • Jak ważne w historii Polski były Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża? (Reportaż/Trójka)
W sierpniu 1980 doszło do licznych akcji protestacyjnych i masowych strajków, co dało początek trwałym przemianom społeczno-ustrojowym. Strajki zostały zapoczątkowane w lipcu 1980 na Lubelszczyźnie, w Stoczni Gdańskiej w dniach 14-31 sierpnia 1980. Fala strajków objęła cały kraj - razem 200 zakładów z 80 tys. pracowników
W sierpniu 1980 doszło do licznych akcji protestacyjnych i masowych strajków, co dało początek trwałym przemianom społeczno-ustrojowym. Strajki zostały zapoczątkowane w lipcu 1980 na Lubelszczyźnie, w Stoczni Gdańskiej w dniach 14-31 sierpnia 1980. Fala strajków objęła cały kraj - razem 200 zakładów z 80 tys. pracownikówFoto: Zenon Mirota/Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 3.0 pl

Ich członkowie publikowali nielegalne gazety i ulotki, organizowali wykłady na temat prawa pracy i historii Polski, bronili praw robotników. Podczas strajków 1980 roku byli już dobrze przygotowani do działalności opozycyjnej.


shutterstock_186447470 cela milosc1200.jpg
Krótka historia długiej miłości

– O tych Wolnych Związkach Zawodowych prawie się nie wspomina. Dziś się o nich nie pamięta. Oczywiście jest Solidarność, która była pięknym wybuchem entuzjazmu społeczeństwa. Gdyby nie nasze związki zawodowe, nie byłoby tej Solidarności – tłumaczy Andrzej Kołodziej, członek Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. 

– Bardzo szybko przekonaliśmy się, że do ludzi trafia to, co dotyczy ich otoczenia. Rozpoczęliśmy z Anią Walentynowicz otwarte wyjście do ludzi. Nasze ulotki rozdawaliśmy twarzą w twarz. Nikt z nas nie był sam, każdy był wspierany przez wspólne środowisko – tłumaczy Krzysztof Wyszkowski, który również współtworzył WZZW. 

Jaki wpływ na historię mają Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Konflikt interesów"
Autorka reportażu: Olga Mickiewicz
Data emisji: 22.02.2018
Godzina emisji: 18.45

kw/mk

Czytaj także

Szkoła bez schematów, lecz z nowatorskimi pomysłami

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 19:00
Jedna z podwarszawskich szkół wygrała międzynarodowy, elitarny konkurs Edumission - zajęła 1. miejsce spośród 20 szkół z różnych zakątków świata. W szkole nie ma dzwonków, ławek i prac domowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Pokora: to był czysty przypadek, że zostałem aktorem

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 19:00
Wojciech Pokora przez ponad 15 lat nie udzielił żadnego wywiadu. Nie lubił opowiadać o sobie, ani pokazywać się w telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sanok – miasto wyjątkowej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 19:00
Pani Ania jest kosmetyczką. Salon kosmetyczny to miejsce, gdzie się rozmawia o wszystkim. Pani Ania w czasie zabiegów opowiada o swojej wielkiej pasji, jaką jest malarstwo Zdzisława Beksińskiego i jak się ta pasja narodziła.
rozwiń zwiń