X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Duch Gór nadal czuwa nad Karkonoszami

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 19:00
Zaczęło się od znalezienia kostura z kryształem górskim w koronie podczas prac budowlanych pod przyszły pensjonat w Karpaczu w 2011 roku.
Audio
  • Duch Gór i tajemnice Karkonoszy (Reportaż/Trójka)
Figura Welesa
Figura WelesaFoto: Yiriy Mezenmir/Shutterstock.com

Natychmiast zajęli się nim muzealnicy. Wyniki ich badań i przyjacielska presja malarza Dariusza Milińskiego z Pławnej zmieniła koncepcję na życie Jakuba Paczyńskiego i jego żony Katarzyny. Z pomocą wielu wspaniałych artystów zdecydowali się stworzyć swoistą siedzibę Ducha Gór, w centrum miasta.

Wpisali się tym świetnie w projekt Karkonoskiej Marki Lokalnej – Skarby Ducha Gór, która promuje region, jego autentyczny klimat i smaki.

– To było pierwotnie celtyckie bóstwo. Gdy przybyli na te ziemie Słowianie rolę Ducha Gór przejął bóg Weles. Później, po nastaniu chrześcijaństwa, postać ta była demonizowana i w takiej formie jego wygląd jest znany do dziś – mówią pracownicy Karkonoskich Tajemnic.

To pełne legend i magii interaktywne muzeum Karkonoskie Tajemnice wygrało głosowanie w konkursie National Geographic Traveler na siedem nowych cudów Polski. Narodowy Portal Turystyczny także wybrał go jako jedną z 10 najlepszych atrakcji na nowy rok.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Cud w Karkonoszach"
Autorka reportażu: Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Data emisji: 5.03.2018
Godzina emisji: 18.12

ml/kw

Czytaj także

Rośliny Karkonoszy i ich zbawienne właściwości

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 15:00
Pierwsi mieszkańcy Karkonoszy nazywali je "Górami Ogromnymi". Tereny te pełne są naturalnych bogactw – minerałów czy ziół, których niezwykłą moc odkryto już przed wiekami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka wizualna dla niewidomych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 08:33
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka został założony w Krakowie w 1980 roku z inicjatywy samego artysty jako "żywe archiwum" legendarnego Teatru Cricot 2.
rozwiń zwiń