Czy orkiestra z "Wieczorka" zagra na kolejnej Barbórce?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 18:15
Funkcjonuje ponad 100 lat przy Kopalni Węgla Kamiennego Wieczorek w Katowicach, ale jej losy są pod znakiem zapytania.
Audio
  • Czy orkiestra z "Wieczorka" przetrwa upadek kopalni? (Reportaż/Trójka)
Orkiestra KWK Wieczorek
Orkiestra KWK WieczorekFoto: Wiktor Kosecki

Chodzi o zespół, który jest nierozerwalnie związany z kopalnią i zabytkową dzielnicą Katowic – Nikiszowcem. Andrzej Pisarzowski, kapelmajster orkiestry, deklaruje, że repertuar zespołu musi być śląski. – Zawsze coś możemy "sprzedać" z naszej kultury. Mamy dużo utworów śpiewanych i instrumentalnych, które są tutaj wykonywane podczas jarmarku w grudniu, odpustu w lipcu. Gramy też pieśni na wieży kościoła, co jest ciekawostką w tym regionie – opowiada. 

Jest już tradycją, że co roku 4 grudnia w Barbórkę muzycy w galowych strojach górniczych o 6 rano budzą tę dzielnicę do życia. Relacjonują to nie tylko telewizje krajowe, ale i coraz liczniej przyjeżdżające ekipy telewizyjne z zagranicy. Co stanie się z orkiestrą, kiedy przestanie działać kopalnia? Bo tu zasoby węgla kończą się i jest ona powoli wygaszana. Definitywnie ma przestać działać w marcu. – My, jak na Titanicu, jesteśmy do końca. Kopania tonie, umiera, a my gramy – mówi jej dyrygent. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Orkiestra z Titanica" 
Autorka reportażu: Roma Leszczyńska
Data emisji: 14.03.2018
Godzina emisji: 18.16

gs/mk

Czytaj także

Marzec 1968 na Politechnice Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 18:30
W 1968 roku Władysław Grodecki był studentem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Do momentu rozpoczęcia wydarzeń marcowych nie interesował się polityką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie rodziny zapisane na taśmach

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 19:00
Daria Wereszczyńska z Warszawy miała 4 lata, kiedy jej tata wyjechał za granicę. Przez kilka lat wysyłała ojcu kasety magnetofonowe, na których opowiadała z mamą o swojej codzienności oraz tęsknocie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziadek", czyli opiekun powstańczej Izby Pamięci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 18:45
W Szkole Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego w Warszawie znajduje się Izba Pamięci o Powstaniu Warszawskim. Opiekuje się nią 88-letni Janusz Walędzik.
rozwiń zwiń