Błędnie skazani. Jak odzyskać utracone lata?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 19:00
Historia dwóch mężczyzn wypuszczonych po kilku latach z aresztu śledczego. Każdy z nich trafił tam mimo braku przekonujących dowodów winy, tylko na podstawie zeznań innej osoby.
Audio
  • Jak żyć z nieprawdziwym piętnem mordercy? (Reportaż/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Meg Wallace Photography/Shutterstock.com

Opinia mordercy przylgnęła do nich mimo wyroków uniewinniających. Zbigniew Góra przekonuje, że znalazł się w więzieniu, bo prokurator nie sprawdził jego alibi. Paweł Guz został pomówiony przez faktycznego sprawcę zbrodni. Ich życia rodzinne i zawodowe legły w gruzach.

– W naszym kraju ludzie myślą, że wszystko jest OK, dopóki nic złego człowieka nie spotka. Ja również tak myślałem. Nie spodziewałem się, że można zamknąć kogoś tylko na podstawie pomówienia. I to pomówienia prawdziwego mordercy – mówi Paweł Guz. – Piętno zostaje. Ilekroć wyjdziemy gdzieś z żoną, słyszę "kojarzę pana z programu kryminalnego w telewizji" – dodaje Zbigniew Góra.

Jak poradzić sobie z piętnem mordercy? Czy ktokolwiek poniósł konsekwencje za nieuzasadnione aresztowanie i skazanie bohaterów reportażu? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Wymiar niesprawiedliwości"
Autor reportażu: Hanna Bogoryja-Zakrzewska
Data emisji: 20.03.2018
Godzina emisji: 18.13

ml

Czytaj także

Ochroniarze bez ochrony. Problemy na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 19:30
Nikt nie policzył, ilu ich jest. Rzadko się skarżą. Tymczasem w ich branży dzieje się źle. Problemy z przestrzeganiem podstawowych praw pracowniczych, niskie pensje, praca w fatalnych warunkach to codzienność wielu ochroniarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak karać za jazdę pod wpływem narkotyków?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 13:05
Częste kontrole, surowsze sankcje, a może i rosnąca świadomość społeczna przynoszą rezultaty. W Polsce spada liczba wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu.
rozwiń zwiń