Na czym polega "efekt Sendlerowej"?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 18:45
Mówiła, że żałuje, że nie zrobiła więcej. Powtarzała, że "każdemu, kto tonie, należy podać rękę" oraz że "ludzi należy dzielić na dobrych i złych" – inne podziały nie mają znaczenia.
Audio
Irena Sendlerowa z książką Anny Mieszkowskiej Matka. Dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej (16.08.2007)
Irena Sendlerowa z książką Anny Mieszkowskiej "Matka. Dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej" (16.08.2007)Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Irena Sendlerowa uratowała w czasie II wojny światowej 2,5 tys. żydowskich dzieci. Nie lubiła być określana jako bohaterka, lecz jako aktywistka, działaczka. Jej aktywności przyniosły efekt.

Irena Sendlerowa jest wielką życiową inspiracją dla Szymona Płóciennika – młodego działacza społecznego i dziennikarza. Jej życie inspiruje do dziś uczniów z Gimnazjum numer 23 w Warszawie. Na czym polega "efekt Sendlerowej"?

– Trochę bałem się spotkania z nią, bo nie wiedziałej jaka jest. Zapamiętałem dwie rzeczy: uśmiech i to, że bardzo ładnie pachniała. To był taki kwiatowy zapach – wspomina swoje spotkanie z Ireną Sendlerową Szymon Płóciennik, który zabiegał o nadanie jej Orderu Uśmiechu. – Jest taki cytat o Irenie Sendlerowej, że "ten kto trafił, na nią w czasie wojny, mógł wiedzieć, że przeżyje" – dodaje bohater reportażu.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Efekt Sendlerowej"
Autorka reportażu: Beata Kwiatkowska
Data emisji: 17.04.2018
Godzina emisji: 18.13

kw/mk

Czytaj także

Dramatyczne losy polskich policjantów na Wschodzie. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 18:38
Słysząc "pomordowani na Wschodzie", myślimy przede wszystkim o oficerach Wojska Polskiego, zawodowych żołnierzach. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę ze skali morderstw popełnionych przez NKWD na polskich policjantach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiadomość ze wschodniej Ghouty. "Nie zapominajcie o nas"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 18:30
Wojna obróciła rodzinny dom Amina w gruzy. Teraz mieszka kilkaset metrów od linii walk. Codziennie wychodzi szukać nowego domu dla swojej rodziny, który stałby dalej od frontu. Nie wie, czy wróci do bliskich, bo bomby spadają blisko niego...
rozwiń zwiń