X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nadludzki wysiłek dla ratowania życia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 19:00
To już jedenasta doba akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Po potężnym wstrząsie, o sile 4,0 w skali Richtera zginęło 4 górników, jeden wciąż jest poszukiwany. 
Audio
Jastrzębie Zdrój, 12.05.2018. Ratownicy przed kopalnią Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, 12 bm. Ósmy dzień trwa akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. W kopalni 5 bm. doszło do silnego wstrząsu. W jego wyniku zginęło dwóch górników. Ekipy ratunkowe starają się dotrzeć do trzech zaginionych górników.
Jastrzębie Zdrój, 12.05.2018. Ratownicy przed kopalnią Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, 12 bm. Ósmy dzień trwa akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. W kopalni 5 bm. doszło do silnego wstrząsu. W jego wyniku zginęło dwóch górników. Ekipy ratunkowe starają się dotrzeć do trzech zaginionych górników. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Od początku w akcji uczestniczyło już ponad 2000 ratowników górniczych. Na czym polega ich praca?

Posłuchajmy, jak opowiadają o niej ratownicy, którzy uczestniczyli w akcji w kopalni Wujek w Rudzie Śląskiej w 2015 roku. Doszło tam wtedy do podobnego wstrząsu, zginęło dwóch górników, a akcja trwała 2 miesiące. Była to jedna z najtrudniejszych i najdłuższych akcji w historii polskiego górnictwa. – To było przerażające po zejściu do miejsca zawalenia. Szło się wyrobiskiem i od pewnego stopnia podłoga zaczynała się unosić gwałtownie i w pewnym momencie schodziła się ze stropem. Człowiek podchodził pod to urobisko i ogarniała go bezsilność: przecież przed nami jest 700 metrów, a wszystko jest zawalone – opowiada jeden ze świadków tamtych wydarzeń.

– Kamień po kamieniu wyciągaliśmy to rękami. Wierzyliśmy, że nie może być to zawalone w całości, że dalej będzie pustka. Jednak kopaliśmy metr za metrem a tam nic nie było. Pierwsze osoby czołgały się tam i wybierały te skały. Trzeba się wykazać niezwykłym hartem ducha, żeby tak pracować. Nie dało się inaczej, to był wyścig z czasem. Cały czas słyszeliśmy jednak, że górotwór pracuje. Strach rósł – mówi górnik.

Jak przebiegała największa akcja ratunkowa w historii polskiego górnictwa? Zapraszamy do słuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Za wszelką cenę"
Autorka reportażu: Monika Krasińska
Data emisji: 15.05.2018
Godzina emisji: 18.44

ml

Czytaj także

Jak przebiega akcja w Zofiówce?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 11:45
Ratownicy wciąż poszukują trzech górników, zaginionych 900 metrów pod ziemią po sobotnim wstrząsie w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju.
rozwiń zwiń