Nadludzki wysiłek dla ratowania życia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 19:00
To już jedenasta doba akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Po potężnym wstrząsie, o sile 4,0 w skali Richtera zginęło 4 górników, jeden wciąż jest poszukiwany. 
Audio
Jastrzębie Zdrój, 12.05.2018. Ratownicy przed kopalnią Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, 12 bm. Ósmy dzień trwa akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. W kopalni 5 bm. doszło do silnego wstrząsu. W jego wyniku zginęło dwóch górników. Ekipy ratunkowe starają się dotrzeć do trzech zaginionych górników.
Jastrzębie Zdrój, 12.05.2018. Ratownicy przed kopalnią Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, 12 bm. Ósmy dzień trwa akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. W kopalni 5 bm. doszło do silnego wstrząsu. W jego wyniku zginęło dwóch górników. Ekipy ratunkowe starają się dotrzeć do trzech zaginionych górników. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Od początku w akcji uczestniczyło już ponad 2000 ratowników górniczych. Na czym polega ich praca?

Posłuchajmy, jak opowiadają o niej ratownicy, którzy uczestniczyli w akcji w kopalni Wujek w Rudzie Śląskiej w 2015 roku. Doszło tam wtedy do podobnego wstrząsu, zginęło dwóch górników, a akcja trwała 2 miesiące. Była to jedna z najtrudniejszych i najdłuższych akcji w historii polskiego górnictwa. – To było przerażające po zejściu do miejsca zawalenia. Szło się wyrobiskiem i od pewnego stopnia podłoga zaczynała się unosić gwałtownie i w pewnym momencie schodziła się ze stropem. Człowiek podchodził pod to urobisko i ogarniała go bezsilność: przecież przed nami jest 700 metrów, a wszystko jest zawalone – opowiada jeden ze świadków tamtych wydarzeń.

– Kamień po kamieniu wyciągaliśmy to rękami. Wierzyliśmy, że nie może być to zawalone w całości, że dalej będzie pustka. Jednak kopaliśmy metr za metrem a tam nic nie było. Pierwsze osoby czołgały się tam i wybierały te skały. Trzeba się wykazać niezwykłym hartem ducha, żeby tak pracować. Nie dało się inaczej, to był wyścig z czasem. Cały czas słyszeliśmy jednak, że górotwór pracuje. Strach rósł – mówi górnik.

Jak przebiegała największa akcja ratunkowa w historii polskiego górnictwa? Zapraszamy do słuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Za wszelką cenę"
Autorka reportażu: Monika Krasińska
Data emisji: 15.05.2018
Godzina emisji: 18.44

ml

Czytaj także

Jak przebiega akcja w Zofiówce?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 11:45
Ratownicy wciąż poszukują trzech górników, zaginionych 900 metrów pod ziemią po sobotnim wstrząsie w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju.
rozwiń zwiń