X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kobiety, które rządzą na budowach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 19:00
Są rodzynkami w męskim świecie budowlańców. Pani Agata jest operatorem żurawia, pani Anna kierownikiem budowy.
Audio
  • Kobiety-budowlańcy przecierają szlaki (Reportaż/Trójka)
Widok z kabiny żurawia kierowanego przez Agatę Popek
Widok z kabiny żurawia kierowanego przez Agatę PopekFoto: Roma Leszczyńska/PR

Agata Popek / fot. Roma Leszczyńska Agata Popek (fot. Roma Leszczyńska)

Świetnie poruszają się między fundamentami, pustakami i rusztowaniami. Twierdzą, że ich obecność na placu budowy łagodzi obyczaje. Choć żadna z nich nie jest eteryczną i łagodną niewiastą. Jeśli trzeba, potrafią huknąć i silną ręką kierować pracami na budowie. – Gdy pracowałam w poprzedniej firmie, otaczały mnie same kobiety. W pewnym momencie trafiłam tutaj, do jaskini lwa, ale jak zobaczyłam te widoki i poczułam przypływ adrenaliny, to nie mogłam odmówić, skusiło mnie to – opowiada Agata Popek, operator żurawia. – Gdy zaczynałam, w Warszawie nie było żadnej kobiety-operatora dźwigu, więc postanowiłam przetrzeć szlak. Niedługo później pojawiły się kolejne kobiety. Gdy przychodziłam na moje pierwsze budowy, padało pytanie: "A pani do kogo?". Odpowiadałam: "Nie do kogo, a do czego. Do pracy" – dodaje.

Kierownik robót Anna Surdek / fot. Roma Leszczyńska Kierownik robót Anna Surdek (fot. Roma Leszczyńska)

– 40 proc. wiedzy, którą wynosimy ze szkół, przydaje się na budowie. Pozostałe 60 proc. zdobywamy na budowie. Młodzi inżynierowie, przychodząc tu zaraz po studiach, mają największy problem z tym, że pracownicy, którzy siedzą w tym zawodzie od lat, wiedzą znacznie więcej niż oni. A kobieta na budowie ma znacznie ciężej niż mężczyzna. Dziewczyny nie dostają takiego samego kredytu zaufania, a wręcz wątpi się w ich wiedzę i kompetencje. W czasie praktyk na studiach mój kierowniki budowy pokazał mi, jak sobie radzić w takich sytuacjach – opowiada Anna Surdek, kierownik robót.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Z punktu widzenia warszawskiego żurawia"
Autorka reportażu: Roma Leszczyńska
Data emisji: 28.05.2018
Godzina emisji: 18.44

ml/mk

Czytaj także

Tu dowiesz się, jak działa elektrownia atomowa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 19:00
Jak działa turbogenerator, elektrownia atomowa, rentgen, jak zbadać prędkość światła? Na takie pytania można szukać odpowiedzi w Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Remont z potrzeby serca

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 19:00
Samorządowcy z podwarszawskiej gminy Wołomin pomagają potrzebującym w remontach. Osoby starsze i te w trudnej sytuacji materialnej mogą zwrócić się do urzędu gminy o pomoc, a nawet wykonanie remontu.
rozwiń zwiń