Edukacja historyczna w Woli Gułowskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 19:00
Wola Gułowska to wieś, która leży w gminie Adamów. Liczy tylko 300 mieszkańców. W tej wsi rozegrała się jedna z ostatnich bitew kampanii wrześniowej 1939 roku.
Audio
  • Co znajdziemy w Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej? (Reportaż/Trójka)
Żołnierz w hełmie wz. 31 celuje z ręcznego karabinu maszynowego Browning wz. 28. Fotografia wykonana podczas manewrów letnich Wojska Polskiego
Żołnierz w hełmie wz. 31 celuje z ręcznego karabinu maszynowego Browning wz. 28. Fotografia wykonana podczas manewrów letnich Wojska PolskiegoFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

pap_19430000_00O katyn 1200 pap.jpg
Dramatyczne losy polskich policjantów na Wschodzie

We wsi działa znakomite Muzeum Kleeberczyków. Przyjeżdżają tłumy turystów. Odbywają się uroczystości rocznicowe, patriotyczne oraz pokazy sztuki kawaleryjskiej.

O cichej wsi zrobiło się głośno, kiedy w 2009 roku samorząd podjął decyzję, żeby realizować wspólne projekty historyczne z kawalerią ochotniczą i grupami rekonstrukcji historycznej. Wszystkich przyjezdnych trzeba wyżywić, przenocować, a konie nakarmić. Poza tym to znakomity wkład w edukację historyczną.

– Wola Gułowska jest małą miejscowością na północy Lubelszczyzny. Tutaj swój ostatni bój stoczyła regularna jednostka wojsk II Rzeczypospolitej. Kończąc tym samym okres kampanii z 1939 roku – mówi Karol Ponikowski, dyrektor Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.

Zapraszany do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Dobra decyzja" 
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 6.06.2018
Godzina emisji: 18.16

kw/mk

Czytaj także

Pan Gitara ładuje akumulatory

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 19:00
Maciej jest muzykiem, gra na gitarze. Przynajmniej raz w tygodniu, jako wolontariusz, przyjeżdża do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, by "ładować ich i swoje akumulatory". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauczyciel jeden na milion

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 19:15
Barbara Zielonka, polska nauczycielka pracująca w Norwegii, znalazła się w finale nauczycielskiego Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamperem przez Australię

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 10:00
Tadeusz i Ania, w wyniku represji politycznych w czasie stanu wojennego, wyemigrowali do Australii. Tu się zaklimatyzowali, tu dorastały ich dzieci i wnuki.
rozwiń zwiń