X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wolska Madonna. Niemy świadek Rzezi Woli

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 19:35
Wolscy radni i społecznicy walczą o uratowanie kapliczki, która znajduje się na ścianie domu przy ulicy Wolskiej 67.
Audio
Ludność cywilna Woli prowadzona ulicą Wolską, przypuszczalnie w pierwszych dniach sierpnia podczas tzw. Rzezi Woli. Biały budynek po prawej to Wolska 67.
Ludność cywilna Woli prowadzona ulicą Wolską, przypuszczalnie w pierwszych dniach sierpnia podczas tzw. Rzezi Woli. Biały budynek po prawej to Wolska 67.Foto: Bundesarchiv, Bild 101I-695-0423-13 / Leher / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons

Była ona niemym świadkiem tzw. Rzezi Woli, masakry mieszkańców dzielnicy w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Przed nią modlili się warszawiacy wypędzani do obozu przejściowego w Pruszkowie. W 2014 roku zniknęła pod płachtą reklamową wolskiej galerii. Po interwencji Jarosława Zuzgi, fotografa i społecznika, powieszono płachtę z okienkiem na kapliczkę. Ma ona formę medalionu z płaskorzeźbą przedstawiającą Matkę Boską z Dzieciątkiem.

SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth (drugi z prawej) podczas walk na Woli. Z tyłu widoczny budynek przy ulicy Wolskiej 67. SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth (drugi z prawej) podczas walk na Woli. Z tyłu widoczny budynek przy ulicy Wolskiej 67.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny >>>

– Pamiętam wypowiedź pana, który mówił, że ludzie w tym smutnym marszu zatrzymywali się przy kapliczce, aby się pomodlić. Niemcy na to nie pozwalali. Na podwórkach leżały stosy zwłok. Ta kapliczka to wszystko widziała – mówi Jarosław Zuzga.

O uratowanie kapliczki ważnej dla historii i tożsamości Woli, radni i społecznicy walczą od 10 lat. Jest w coraz gorszym stanie. Kto ją może uratować? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Wolska Madonna"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 2.08.2018
Godzina emisji: 18.42

kw/mk

Czytaj także

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:00
W roku herbertowskim, dwa dni przed 20. rocznicą śmierci poety, wysłuchaliśmy dokumentalnego kolażu o Zbigniewie Herbercie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratujmy pamięć o bohaterce Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:00
Miała pseudonim "Marie Springer". Zofia Rapp-Kochańska-Ścibor-Rylska była bohaterką Powstania Warszawskiego i asem wywiadu AK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrywanie kultury Słowian

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 19:30
Susanna Jara jest zakochana w słowiańskim folklorze. Przybyła do naszego kraju z rodzicami 1992 r. z Ukrainy.
rozwiń zwiń