Wolska Madonna. Niemy świadek Rzezi Woli

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 19:35
Wolscy radni i społecznicy walczą o uratowanie kapliczki, która znajduje się na ścianie domu przy ulicy Wolskiej 67.
Audio
Ludność cywilna Woli prowadzona ulicą Wolską, przypuszczalnie w pierwszych dniach sierpnia podczas tzw. Rzezi Woli. Biały budynek po prawej to Wolska 67.
Ludność cywilna Woli prowadzona ulicą Wolską, przypuszczalnie w pierwszych dniach sierpnia podczas tzw. Rzezi Woli. Biały budynek po prawej to Wolska 67.Foto: Bundesarchiv, Bild 101I-695-0423-13 / Leher / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons

Była ona niemym świadkiem tzw. Rzezi Woli, masakry mieszkańców dzielnicy w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Przed nią modlili się warszawiacy wypędzani do obozu przejściowego w Pruszkowie. W 2014 roku zniknęła pod płachtą reklamową wolskiej galerii. Po interwencji Jarosława Zuzgi, fotografa i społecznika, powieszono płachtę z okienkiem na kapliczkę. Ma ona formę medalionu z płaskorzeźbą przedstawiającą Matkę Boską z Dzieciątkiem.

SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth (drugi z prawej) podczas walk na Woli. Z tyłu widoczny budynek przy ulicy Wolskiej 67. SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth (drugi z prawej) podczas walk na Woli. Z tyłu widoczny budynek przy ulicy Wolskiej 67.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny >>>

– Pamiętam wypowiedź pana, który mówił, że ludzie w tym smutnym marszu zatrzymywali się przy kapliczce, aby się pomodlić. Niemcy na to nie pozwalali. Na podwórkach leżały stosy zwłok. Ta kapliczka to wszystko widziała – mówi Jarosław Zuzga.

O uratowanie kapliczki ważnej dla historii i tożsamości Woli, radni i społecznicy walczą od 10 lat. Jest w coraz gorszym stanie. Kto ją może uratować? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Wolska Madonna"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 2.08.2018
Godzina emisji: 18.42

kw/mk

Czytaj także

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:00
W roku herbertowskim, dwa dni przed 20. rocznicą śmierci poety, wysłuchaliśmy dokumentalnego kolażu o Zbigniewie Herbercie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratujmy pamięć o bohaterce Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:00
Miała pseudonim "Marie Springer". Zofia Rapp-Kochańska-Ścibor-Rylska była bohaterką Powstania Warszawskiego i asem wywiadu AK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrywanie kultury Słowian

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 19:30
Susanna Jara jest zakochana w słowiańskim folklorze. Przybyła do naszego kraju z rodzicami 1992 r. z Ukrainy.
rozwiń zwiń