Magdalena Szmigiera. Opiekunka uratowanych koni

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 21:00
Jedni walczą o prawa psów, inni kotów. Są i tacy, którym bliskie są konie. To zwierzęta, które wciąż wykonują dla nas przeróżne prace – od ścinek w lasach po terapię niepełnosprawnych dzieci.
Audio
  • Uratowane konie. Historie Magdaleny Szmigiery (Reportaż/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fotokostic/shutterstock.com

Ale czy mogą liczyć na zasłużoną, wypracowaną emeryturę? Bohaterką reportażu jest Magdalena Szmigiera, która od lat ratuje od śmierci kucyki i konie maltretowane przez nieczułych na krzywdę zwierząt ludzi. – Jesteśmy koło Mińska Mazowieckiego, w gospodarstwie, gdzie żyją sobie moje uratowane koniki. Buduje się teraz stajnia – opowiada rozmówczyni Jakuba Tarki. Na jej koniach nikt nie jeździ. Tutaj wracają one do zdrowia. Nie zawsze jednak jest możliwy powrót do pełnej sprawności. Większość ma za sobą bardzo dramatyczne przeżycia.

Przez swoją nową właścicielkę konie zostały wykupione na targach. Tam cenę żywego zwierzęcia określa jego masa. Kilogram konia kosztuje 12 zł. Zwierzęta hodowane na mięso, wielokrotnie są tak tuczone, że nie mogą chodzić. 

Jak uratowane konie opiekują się sobą nawzajem? Jak zmieniła się sytuacja koni na targu w Skaryszewie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Wszystko dla koni"
Autor reportażu: Jakub Tarka 
Data emisji: 30.08.2018
Godzina emisji: 18.44

gs/mk

Czytaj także

Klinika Lalek. To już 30 lat!

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 19:05
Legendarna Stacja Wolimierz, czyli dawna poniemiecka stacja kolejowa, miejsce różnych działań artystycznych i ekologicznych, jest siedzibą równie znanego Teatru Klinika Lalek, który właśnie obchodzi 30 lat działalności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duchowni na ekstremalnym biegu

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 19:00
W 14. edycji biegu organizowanego przez Wojskowy Klub Biegacza "Meta" w Lublińcu uczestniczyło ponad tysiąc osób. W tym – przedstawiciele Zakonu Oblatów.
rozwiń zwiń