Reportaż: „Na tropie krogulca - Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 18:15
Czy drapieżny ptak może zamieszkać w mieście? Okazuje się, że tak. Sroga zima zwabiła do miast krogulca.Ten stalowoszary ptak jest blisko spokrewniony z jastrzębiem. Najchętniej żywi się w karmnikach przygotowanych przez ludzi. Ale uwaga: nie zjada ani chleba, ani ziarna. Żywi się po prostu mniejszymi ptakami, które w czasie zimy przylatują do karmników.

Dla ludzi, jest to nietypowa okazja obserwowania krogulca. Na jego trop wybiorę się razem z pracownikami OTOP oraz wycieczką wolontariuszy zaangażowanych w tegoroczne „ptakoliczenie” (liczenie i obrączkowanie ptaków odbędzie się w sobotę 30. stycznia). Będzie to więc reportaż o fascynacji ludzi ptakami (i odwrotnie). Pracownicy OTOP spodziewają się, że sroga zima zwabiła do naszych miast  wiele okazów. Tegoroczne „ptakoliczenie” będzie więc prawdziwym rajem dla ornitologów tych prawdziwych, i tych domorosłych. 

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Błaszczyk

Czytaj także

Europa liczy ptaki

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2007 06:10
Europejski Dzień Ptaków to okazja dla każdego, by dokładniej przyjrzeć się przyrodzie
rozwiń zwiń

Czytaj także

Straż nie zawsze może pomóc przymarzniętym ptakom

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 11:51
Mroźna zima to czas kiedy straż pożarna przyjmuje sporo zgłoszeń o przymarzniętych do lodu ptakach. Jak się okazuje, taka troskliwość bywa bardzo kosztowna. Koszt jednego takiego wyjazdu strażacy szacują na około tysiąc złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Birdwatching - nowy rodzaj pasji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2010 06:22
Jedni zbierają znaczki, a inni kolekcjonują zdjęcia zaobserwowanych ptaków. "Birdwatching" to coraz prężniej rozwijający się sposób spędzania wolnego czasu.
rozwiń zwiń