"Trzy akordy darcie mordy" - reportaż Kamila Wicika i Tomasza Zaleskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2007 18:15
Punk rock to nie była tylko muzyka, to był sposób na życie, to był ruch kulturalny, który ukształtował tysiące osób. Reportaż opowiada o zjawisku punk rocka w Polsce lat 80-tych i 90-tych.
Audio

W roku 1977 brytyjska grupa Sex Pistols wydała płytę "Never Mind the Bollocks". Właśnie to wydarzenie powszechnie uznaje się za początek punk rocka. Stał się on rodzajem angielskiego "towaru" eksportowego bo w niedługim czasie na dobre zadowomił się również w innych krajch, w tym także u nas. Muzyka buntu, niezadowolenia z otaczającej rzeczywistości doskonale współgrała z polskimi realiami lat 80tych. Polski punk rock stał się symbolem sprzeciwu wobec ówczesnej władzy i ustroju. Teksty często w sposób dosłowny opisywały polską smutną rzeczywistość, szarość dnia codziennego czy biedę. Wyrażały ponadto odczucia młodych ludzi, którzy niejako za pośdnictwem muzyki, mogli wykrzyczeć swoje niezadowolenie. Dla wielu wówczas młodych ludzi było to odkrycie. Zbuntowane teksty, technicznie prosta muzyka nie wymagała od wykonawców jakiegoś specjalnego przygotowania. Najważniejsza była chęć grania a nie umiejętności.
O swoich doświadczeniach z tym zjawiskiem opowiadją:
Muniek Staszczyk (T.Love), Krzysztof Grabowski (Dezerter), Kazik Staszewski (Kult), Mikołaj Lizut(autor ksiązki "Punk Rock Later"), Robert Matera (Dezerter), Tomasz Lipiński (Brygada Kryzys),  Paweł "Guma" Gumola (Moskwa) i Walter Chełstowski (tworca festiwalu w Jarocinie).

Dziś w Trójce "Trzy akordy darcie mordy" - reportaż Kamila Wicika i Tomasza Zaleskiego

Czytaj także

"Fabryka" - reportaż Mariana Staszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2007 18:15
Piosenka "Fabryka" zespołu Nutshell stała się przebojem strajku w jednej z podopolskich firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muniek Staszczyk

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 14:00
W dzisiejszej audycji swoją prywatną kolekcję muzycznych nagrań przedstawi Muniek Staszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Generacja Jarocina" - reportaż Kamila Wicika.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2007 18:15
Dziś od samego rana gramy w Trójce tylko polska muzykę. Jednym z symboli, bez których trudno sobie wyobrazić polską muzykę rockową lat 80-tych i początku 90-tych był Festiwal w Jarocinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Offensywa

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2009 22:00
rozwiń zwiń