Dolina Marczakowa. Wieś, która zadziwiła cały region

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dolina Marczakowa. Wieś, która zadziwiła cały region
Święto pieczonego ziemniaka w Dolinie Marczakowej Foto: Martyna Głębocka

Kiedyś było tak: w każdym gospodarstwie zwierzęta, pole do obrobienia, a wolny czas tylko w weekendy. Centralnym punktem spotkań były ławeczki na mleko przy każdym domu.

Posłuchaj

Jak zmieniło się życie w Dolinie Marczakowej? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Potem przyszła Unia, zniknęły zwierzęta, ławeczki, ludzie spotykali się o wiele rzadziej. Aż w 2008 roku wybrano nowego sołtysa, Janusza Obarę, który powiedział: " Dosyć. Tu musi się coś dziać." I choć w Dolinie Marczakowej nie ma kościoła, szkoły i sklepu, to ludzie nie narzekają. Zorganizowali sobie świetlicę obleganą przez dzieci i dorosłych, powstały trzy zespoły muzyczne, a co roku odbywa się święto pieczonego ziemniaka. Przyjeżdżają na nie mieszkańcy z całego województwa świętokrzyskiego. Inne wsie zainspirowane Doliną, też zaczęły się tak organizować. 

Jak przyznają mieszkańcy Doliny Marczakowej świetlica była im potrzebna. – Jest to serce tej wsi. Możemy się tu spotkać, posiedzieć, pogadać, pośpiewać – przekonują. W świetlicy jest komputer dzieci jednak wolę spędzać czas na innych zajęciach. 


Święto Pieczonego Ziemniaka w Dolinie Marczakowej Święto Pieczonego Ziemniaka w Dolinie Marczakowej, fot. Martyna Głębocka

Jak wyglądają organizowane we wsi Dzień Kobiet czy Dzień Dziecka? Jak zmieniło się dzięki świetlicy życie dzieci i seniorów? 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 


Hanna Bogoryja-Zakrzewska i sołtys Janusz Obara Hanna Bogoryja-Zakrzewska i sołtys Janusz Obara, fot. Martyna Głębocka

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Razem"
Autorka reportażu: Hanna Bogoryja-Zakrzewska  
Data emisji: 19.09.2018
Godzina emisji: 18.45


Polecane