X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia polskich kawalerzystów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 19:00
7 października 1918 roku Rada Regencyjna wydała orędzie ogłaszające powstanie niepodległej Polski, a 12 października Regenci ogłosili przejęcie władzy nad Polską Siłą Zbrojną.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: De Visu/Shutterstock.com

4 listopada pierwszy szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rozwadowski wydał historyczny rozkaz "L. 7", nakazujący organizację "dywizji jazdy". Tak powstawała polska kawaleria. 15 sierpnia 1920 roku marszałek Piłsudski podpisał rozkaz o utworzeniu w Grudziądzu Centralnej Szkoły Jazdy. Późniejsze Centrum Wyszkolenia Kawalerii wykształciło wielu znakomitych kawalerzystów.

O etosie tej służby przypomina nam dzisiaj Federacja Kawalerii Ochotniczych. Kultywują tradycje kawaleryjskie, dbają o groby kawalerzystów, odwiedzają miejsca bitew z kampanii jesiennej. Od jakiegoś czasu jednostki Wojska Polskiego przejmują barwy i tradycje dawnych pułków kawalerii. W lipcu tego roku odbyła się w Orzyszu wielka defilada oddziałów kawalerii ochotniczych i brygady czołgów, a na jej czele na koniu jechał generał Jarosław Gromadziński, inicjator przejmowania barw pułków kawaleryjskich w Wojsku Polskim i wielki entuzjasta tych tradycji.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Na pierwszym miejscu koń"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 12.11.2018
Godzina emisji: 18.41


 

Czytaj także

Miejsce, gdzie walka z ogniem to tradycja

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 18:30
Ochotnicza Straż Pożarna w Solcu Kujawskim istnieje już 130 lat. Tradycja ma się dobrze, bo młodzi ludzie chcą należeć do jednostki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w XXI wieku jest miejsce dla kawalerii?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 13:25
Centrum Wyszkolenia Kawalerii istnieje od 2010 roku. Działają w nim osoby z Federacji Kawalerii Ochotniczej, Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, ale nie tylko.
rozwiń zwiń