X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kobiety Niepodległości: automobilistki, motocyklistki, lotniczki

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 19:00
W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. W tym samym roku kobiety w Polsce uzyskały pełnię praw wyborczych.
Audio
Janina Loteczkowa
Janina LoteczkowaFoto: NAC

Choć jeszcze w 1911 roku wybitna polska malarka Zofia Stryjeńska, chcąc pobierać nauki na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, musiała figurować w spisie studentów jako Tadeusz von Grzymała, już siedem lat później okoliczności te były zupełnie inne.

Stopniowo kobiety mogły włączać się w różnego rodzaju inicjatywy i działania związane z życiem publicznym: społecznym, kulturalnym a nawet politycznym. Kobiety w Polsce poszły jednak jeszcze o krok dalej: zrzuciły zwiewne suknie i woale, ubrały kombinezon i… wystartowały w sportowych zawodach automobilowych, motocyklowych i lotniczych.

Janina Loteczkowa – czołowa polska motocyklistka, Maria Koźmian – specjalizująca się w samochodach sportowych, Stella Zagórna – trzykrotna uczestniczka legendarnego rajdu Monte Carlo... I Halina Regulska, która tak ukochała sport automobilowy, że oprócz startów w zawodach, była również inicjatorką budowy kościoła pod wezwaniem św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, powstałego ze składek motocyklistów, automobilistów i lotników. To tylko kilka przykładów niesamowitych historii i pasji, których było znacznie więcej...

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Szalone i niepokorne"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 14.11.2018
Godzina emisji: 18.45

Czytaj także

"Nie dostałyśmy praw wyborczych, tylko je wywalczyłyśmy"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 08:00
Ponad 54 procent Polaków wzięło udział w wyborach samorządowych. Do urn poszło o jeden procent więcej kobiet niż mężczyzn.
rozwiń zwiń