Konflikt z wiatrakami w tle

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 19:00
Od lat w wielu miejscach w Polsce mieszkańcy protestują przeciwko powstawianiu farm wiatrowych. Nie chcą siłowni wiatrowych, popularnie zwanych wiatrakami pod swoimi oknami, w bliskiej odległości od domostw.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Blue Planet Studio/Shutterstock.com

Narzekają na hałas, drażniący światłocień na swoich podwórkach. I to się nie zmienia od lat. Na szali waży się z jednej strony pozyskiwanie ekologicznych źródeł energii, z drugiej strony dobrostan człowieka. Tym bardziej, że nie jest tajemnicą, że w Polsce od lat montuje się wiatraki przestarzałe, sprowadzane przede wszystkim z Niemiec, ponad dwudziestoletnie.

Kwestie negatywnego oddziaływania wiatraków na środowisko były przez ośrodki akademickie oraz Polską Akademię Nauk zbywane. Odpowiedź przychodziła jedna: proszę stosować obecnie obowiązujące przepisy prawne. Te zaś zdaniem protestujących pozwalają stawiać wiatraki zbyt blisko domów. I tak koło się zamyka. Czy tak musi być, że dla dobra ogólnego, lekceważy się pojedynczych ludzi?

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Nielegalne"
Autor reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 3.12.2018
Godzina emisji: 18.44


Czytaj także

Szansa na ciepły posiłek

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 19:00
Najpierw zrodziła się akcja "Daj herbatę", zainicjowana przez Katarzynę Nicewicz. Pracowała w sklepie, w podziemiach Dworca Centralnego i widziała setki bezdomnych, którzy nie chcieli pieniędzy, ale coś ciepłego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adopcja na odległość. Codzienność z myślą o innych

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 18:59
Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek od wielu lat organizuje tzw. adopcję serca. To forma pomocy, dzięki której wierni mogą sfinansować naukę dzieci w Kamerunie oraz Rwandzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie bez plastiku

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 19:00
Na rok 2021 w Unii Europejskiej planowane jest wprowadzenie zakazu używania jednorazowych opakowań.
rozwiń zwiń