Warszawa, jakiej nikt nie poznał

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 19:00
Warszawskie studio kreatywne Pictureworks, specjalizujące się w produkcji doświadczeń wirtualnej rzeczywistości, postanowiło pokazać przy użyciu technologii VR (ang. virtual reality) jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie wybuchła II wojna światowa.
Audio
Wykreślona Warszawa
Wykreślona WarszawaFoto: Pictureworks

Przy placu Unii Lubelskiej miał powstać budynek Polskiego Radia. W siedzibie, której najwyższym elementem byłaby 70-metrowa wieża, zaplanowano miejsce m.in. na studio telewizyjne. Na terenie obecnego Pola Mokotowskiego miała powstać modernistyczna dzielnica rządowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Młodzi architekci: Marcin Ryśniak, Marcin Adamski i Piotr Greiner, wraz z zespołem studia Pictureworks pracują nad aplikacją, która pokaże projekty z dwudziestolecia międzywojennego, które nigdy nie doczekały się realizacji.

Opracowywany przez studio Pictureworks w technologii wirtualnej rzeczywistości projekt nosi nazwę "Wykreślona Warszawa" i jest niepowtarzalną szansą przeniesienia się w czasie do lat 40. ubiegłego wieku i ujrzenia alternatywnej historii miasta. W maju 2017 r. była ona pokazana na European VR Congress w Centrum Nauki Kopernik.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Warszawa wykreślona"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 16.01.2019
Godzina emisji: 18.45

ml

Czytaj także

Wolska Madonna. Niemy świadek Rzezi Woli

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 19:35
Wolscy radni i społecznicy walczą o uratowanie kapliczki, która znajduje się na ścianie domu przy ulicy Wolskiej 67.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czas zatarł ślad..." Gdzie spoczywają polegli żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 19:00
Tynne to niewielka wieś położona koło miasta Sarny, na pograniczu Polesia i Wołynia. To miejsce dramatycznych walk z sowieckim agresorem 17 września 1939 roku.
rozwiń zwiń