Odnaleziony "Pies Baskerville'ów"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 19:00
Kilka lat temu w piwnicach parafii św. Ojca Boboli w Sosnowcu ówczesny proboszcz ks. Jacek Kmieć znalazł taśmy filmowe i stary projektor.
Audio
Kadr z odnalezionego filmu Pies Baskervilleów
Kadr z odnalezionego filmu "Pies Baskerville'ów"Foto: Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny

Okazało się, że to bardzo cenne znalezisko – stare nieme filmy, m.in. "Pies Baskerville'ów" wg powieści Arthura Conan Doyle'a z czeskimi napisami, z 1929 roku.

Kadr z odnalezionego filmu "Pies Baskerville'ów" (fot. FINA) Kadr z odnalezionego filmu "Pies Baskerville'ów" (fot. FINA)

Ten film o przygodach legendarnego detektywa Sherlocka Holmesa był uznany za zaginiony. Odrestaurowany "Pies Baskerville'ów" będzie otwierał 4 kwietnia weekend z Sherlockiem Holmesem w warszawskim kinie Iluzjon. Projekcjom będzie towarzyszyła muzyka na żywo.

Kadr z odnalezionego filmu "Pies Baskerville'ów" (fot. FINA) Kadr z odnalezionego filmu "Pies Baskerville'ów" (fot. FINA)

W reportażu wzięli udział: dr Elżbieta Wysocka i Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie oraz Kamil Stepan – filmoznawca i poszukiwaca starych filmów. W roli lektora wystąpił Bartosz Bartosik – bohemista.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Baskervilsky pes"
Autorka reportażu: Roma Leszczyńska
Data emisji: 1.04.2019
Godzina emisji: 18.46

Czytaj także

Jak wygrać z uzależnieniem?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 19:29
Syn, który wypiera się uzależnienia od marihuany i rodzice, którzy chcą mu pomóc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odgrzebywanie starych spraw ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 19:00
Od jednej ze słuchaczek autorka otrzymała książkę z intrygującą dedykacją. Książka nazywa się "Chleb stał się granicą" i są to wspomnienia z rosyjskich łagrów niejakiego Leona Kowalskiego właściwie Kleinbauma, polskiego Żyda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dar Młodzieży wrócił do Gdyni. Wspomnienia z podróży

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 19:12
Dla jednych to aż przygoda. Dla innych to przede wszystkim codzienna praca. Pochodzą z różnych środowisk, mieszkają w różnych częściach Polski. Ale jedno ich łączy – morze.
rozwiń zwiń