X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Flaris Lar. Samolot, który odmieni przestrzeń powietrzną?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 19:00
– To ma być najmniejszy na świecie komunikacyjny samolot odrzutowy. Ma startować z trawy i w bardzo krótkim czasie znaleźć się jak najbliżej celu. Kosztować ma jedną czwartą tego, co oferowane dziś samoloty – opowiada Rafał Ładziński. 
Audio
  • Flaris Lar. Od marzeń do odrzutowca (Reportaż w Trójce )
FLARIS LAR
FLARIS LARFoto: www.flaris.pl/materiały prasowe

– Jest to konstrukcja nowatorska. Wykorzystaliśmy preimpregnaty węglowe stosowane w dużym lotnictwie i zaimplementowaliśmy je. To są nasze technologie. Nie musieliśmy kupować żadnych licencji. Koncepcja, konstrukcja i technologie są polskie – dodaje. 

Skąd pomysł na samolot? Sylwia i Rafał Ładzińscy, właściciele firmy Metal Master, jako mali przedsiębiorcy sami zmagali się z problemami komunikacyjnymi, stojąc w korkach na autostradach Europy. – Mając firmę, potrzebowaliśmy być często jednego dnia w dwóch odległych od siebie miejscach. Na początku zastanawialiśmy się nad awionetką, ale ponieważ jesteśmy ambitni, to stwierdziliśmy, że jeśli już latać, to odrzutowcem. Musi być prędkość – wspomina Sylwia Ładzińska. 


Firma Sylwi i Rafała Ładzińskich wytwarza elementy samochodowe dla wielu marek i konstrukcje dla przemysłu budowlanego. Prawie cała ich produkcja idzie na eksport. Gdy pojawił się pomysł na samolot do współpracy zaprosili doskonałych polskich fachowców, między innymi legendarnego inż. Andrzeja Frydrychewicza, który jeszcze za PRL-u budował takie samoloty jak Wilga, Orlik czy Kruk.

Nie było łatwo udźwignąć taki ambitny projekt. Przemysł lotniczy to specyficzna branża. U podnóża Karkonoszy, w małym Podgórzynie, bez rozgłosu od 2009 roku trwały prace nad produkcją najmniejszego na świecie polskiego jeta. Po wielu latach prac konstruktorskich i testów, 10 kwietnia pierwszy polski odrzutowiec Flaris Lar 1 odbył swoje pierwsze loty na lotnisku w Zielonej Górze. Doskonały polski pilot doświadczalny Wiesław Cena, który zasiadał za sterami, 26 razy wzbił się w powietrze i szczęśliwie wylądował. Odbył też godzinny lot.

Podobno kontrahenci na świecie już czekają na ukończenie wszystkich niezbędnych testów.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Flaris – polska ważka"
Autorka reportażu: Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Data emisji: 17.04.2019
Godzina emisji: 18.43

gs/ag


Czytaj także

Krzysztof Putra we wspomnieniach syna

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 19:00
10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich Krzysztof Putra – poseł PiS i wicemarszałek Sejmu VI kadencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bard nasz narodowy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 19:00
Mija 15 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego. Czy w Polsce pamięć o bardzie trwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Licealiści zafascynowani retoryką?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 19:00
Sztuka mówienia była podstawą edukacji od czasów starożytnych do okresu międzywojennego. Dzisiaj tylko w nielicznych szkołach uczniowie uczą się retoryki. Czy rzeczywiście sztuka przemawiania jest dzisiaj zbędna? 
rozwiń zwiń