Życie po śpiączce. Jak nauczyć się go na nowo?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Życie po śpiączce.  Jak nauczyć się go na nowo?
Wera podczas rehabilitacjiFoto: Katarzyna Błaszczyk

17-letnia Wera niecały rok temu wpadła pod autobus. Nie miała nawet złamanego paznokcia, jednak była nieprzytomna.

Posłuchaj

Jak uczyć się życia na nowo, czyli codzienność po śpiączce (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

W szpitalu okazało się, że trzeba operować mózg. Przypadkiem był tam neurolog niepracujący w szpitalu, gotowa sala operacyjna. – Kilka dni wcześniej była operowana dziewczynka. Lekarz przyjechał, żeby ją skonsultować ileś dni po tym zabiegu. Będąc w windzie, dowiedział się, że przywieziono Werę z wypadku i jest potrzeba, żeby była operowana natychmiast – wspomina mama Wery. 

Dzięki temu Wera żyje. Przez ostatni rok próbowano ją obudzić w "Budziku". Udało się. Mimo że Werze nie pracuje jedna półkula, dziś można z nią nawet porozmawiać. – Siedziałam na ćwiczeniach z Hubertem, powiedziałam do niego "mama" i "tata". Poprosił, żebym to powtórzyła. Zrobiłam to, a on powiedział, że to jest niesamowite. Zapytał mnie, czy zdaję sobie sprawę z tego, co się stało, a ja powiedziałam, że nie… – wspomina bohaterka reportażu. 

Jak prowadzona jest rehabilitacja w "Budziku"? – Robimy różnorodne ćwiczenia, to nam się zmieniło na przestrzeni miesięcy. Zaczynałyśmy od prostszych ćwiczeń pamięciowych. Uczyłyśmy się listy słów do zapamiętania – opowiada jedna z rehabilitantek. Wera przyznaje, że w zapamiętywaniu pomagały jej wymyślane historyjki. 

Jak pomóc przezwyciężyć lęk pacjenta, który po wybudzeniu czuje się bardzo zagubiony? Jak wygląda wybudzenie osób ze śpiączki? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu. Właśnie dziś przypada Dzień Pacjenta w Śpiączce.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Historia jednej rodziny"
Autorka reportażu: Katarzyna Błaszczyk
Data emisji: 18.04.2019
Godzina emisji: 18.45

gs


Polecane