X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie po śpiączce. Jak nauczyć się go na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 19:40
17-letnia Wera niecały rok temu wpadła pod autobus. Nie miała nawet złamanego paznokcia, jednak była nieprzytomna.
Audio
  • Jak uczyć się życia na nowo, czyli codzienność po śpiączce (Reportaż w Trójce)
Wera podczas rehabilitacji
Wera podczas rehabilitacjiFoto: Katarzyna Błaszczyk

W szpitalu okazało się, że trzeba operować mózg. Przypadkiem był tam neurolog niepracujący w szpitalu, gotowa sala operacyjna. – Kilka dni wcześniej była operowana dziewczynka. Lekarz przyjechał, żeby ją skonsultować ileś dni po tym zabiegu. Będąc w windzie, dowiedział się, że przywieziono Werę z wypadku i jest potrzeba, żeby była operowana natychmiast – wspomina mama Wery. 

Dzięki temu Wera żyje. Przez ostatni rok próbowano ją obudzić w "Budziku". Udało się. Mimo że Werze nie pracuje jedna półkula, dziś można z nią nawet porozmawiać. – Siedziałam na ćwiczeniach z Hubertem, powiedziałam do niego "mama" i "tata". Poprosił, żebym to powtórzyła. Zrobiłam to, a on powiedział, że to jest niesamowite. Zapytał mnie, czy zdaję sobie sprawę z tego, co się stało, a ja powiedziałam, że nie… – wspomina bohaterka reportażu. 

Jak prowadzona jest rehabilitacja w "Budziku"? – Robimy różnorodne ćwiczenia, to nam się zmieniło na przestrzeni miesięcy. Zaczynałyśmy od prostszych ćwiczeń pamięciowych. Uczyłyśmy się listy słów do zapamiętania – opowiada jedna z rehabilitantek. Wera przyznaje, że w zapamiętywaniu pomagały jej wymyślane historyjki. 

Jak pomóc przezwyciężyć lęk pacjenta, który po wybudzeniu czuje się bardzo zagubiony? Jak wygląda wybudzenie osób ze śpiączki? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu. Właśnie dziś przypada Dzień Pacjenta w Śpiączce.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Historia jednej rodziny"
Autorka reportażu: Katarzyna Błaszczyk
Data emisji: 18.04.2019
Godzina emisji: 18.45

gs


Czytaj także

Niewidomi a komunikacja miejska

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 19:00
Czy społeczeństwo ma świadomość, po co są wypukłe pasy wzdłuż peronów na dworcach i w metrze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery tragiczne historie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 19:00
Czterech siedemnastolatków zamkniętych w ośrodku dla osób uzależnionych opowiada swoje historie. Są ćpunami i alkoholikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odgrzebywanie starych spraw ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 19:00
Od jednej ze słuchaczek autorka otrzymała książkę z intrygującą dedykacją. Książka nazywa się "Chleb stał się granicą" i są to wspomnienia z rosyjskich łagrów niejakiego Leona Kowalskiego właściwie Kleinbauma, polskiego Żyda.
rozwiń zwiń