Gdy prawo ucisza muzykę

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 19:00
To reportaż o pianiście, który został skazany za "wybryk" i zakłócanie spokoju z art. 51 kodeksu wykroczeń za ćwiczenie w bloku w godzinach południowych na fortepianie.
Audio
  • Chuligan - reportaż Agnieszki Szwajgier (Reportaż w Trójce)
zdj. ilustracynje
zdj. ilustracynjeFoto: shutterstock.com

Pianista przygotowywał się do tournée po Japonii, ćwiczył głównie Chopina i preludia Bacha. Codzienne wizyty policji i spięcia z sąsiadką spowodowały, że musiał się wyprowadzić. Został uznany winnym z kodeksu wykroczeń i to jest pierwsza taka sprawa w Polsce. Zazwyczaj takie sprawy odbywały się z kodeksu cywilnego.

– To były hałasy, które uniemożliwiały nie tylko pracę, ale i normalne funkcjonowanie. Ten pan zachowywał się, jakby mieszkał tu sam. To już nie było hałasowanie, a nękanie – opowiada skarżąca się na grę bohatera reportażu sąsiadka. – Jeżeli ktoś przychodzi z szalonymi pretensjami, zaczyna krzyczeć, że jest to jakiś rodzaj, cytuję, "gwałtu akustycznego", w dodatku w momencie, gdy pierwszy raz widzimy się na oczy, to ucięło możliwość jakiegoś porozumienia. Gdyby przyszła i powiedziała, że moja gra przeszkadza, moglibyśmy zacząć rozmawiać, może wyciszyć ścianę – odpowiada skazany pianista.

Jeżeli druga instancja podtrzyma wyrok, to jest to otwarta furtka do kolejnych takich wyroków i stawia w bardzo złym położeniu ludzi uprawiających zawód muzyka w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Chuligan"
Autorka reportażu: Agnieszka Szwajgier
Data emisji: 25.04.2019
Godzina emisji: 18.44

ml

Czytaj także

Bard nasz narodowy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 19:00
Mija 15 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego. Czy w Polsce pamięć o bardzie trwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Licealiści zafascynowani retoryką?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 19:00
Sztuka mówienia była podstawą edukacji od czasów starożytnych do okresu międzywojennego. Dzisiaj tylko w nielicznych szkołach uczniowie uczą się retoryki. Czy rzeczywiście sztuka przemawiania jest dzisiaj zbędna? 
rozwiń zwiń