Ulicami Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 19:00
5 maja 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Z tej okazji w wielu polskich miastach na ulicach imienia kompozytora odbyły się jarmarki moniuszkowskie.
Audio
  • Co nam dał Stanisław Moniuszko? (Reportaż w Trójce)
Piknik familijny Viva Moniuszko Viva Polonia w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki - polonez w wykonaniu artystów i publiczności, 5 bm. w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Artyści Teatru Muzycznego zaprezentowali publiczności skrócony spektakl Straszny Dwór pod nazwą Nie taki dwór straszny
Piknik familijny "Viva Moniuszko! Viva Polonia!" w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki - polonez w wykonaniu artystów i publiczności, 5 bm. w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Artyści Teatru Muzycznego zaprezentowali publiczności skrócony spektakl "Straszny Dwór" pod nazwą "Nie taki dwór straszny"Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Można było min.: posłuchać muzyki, poznać menu z epoki kompozytora, obejrzeć stroje czy sprawdzić swoją wiedzę. Zabawa sprzyjała refleksji na temat twórczości Moniuszki i jej znaczenia po 200 latach od narodzin artysty.

– Musimy sobie dzięki tej rocznicy przypomnieć, jakie jego twórczość miała ogromne znaczenie. Polska wtedy nie istniała, była pod rozbiorami, a Moniuszko tak naprawdę pisał pieśni patriotyczne, mówiące o ojczyźnie, o sercach kochających, o góralach i Prząśniczce i o wielu postaciach, które budowały ducha narodu – przypominał jeden z bohaterów reportażu. 


Vadim Brodski, występujący na jarmarku moniuszkowskim w Warszawie zapowiadając jeden z utworów Wieniawskiego przypominał, że drugi z kompozytorów był młodszy. – Wieniawski był młodszy od Moniuszki o 15 lat. Na pewno spotkali się gdzieś, jeśli nie na scenie to prywatnie – opowiadał skrzypek. 

Jak brzmi "Wlazł kotek na płotek" zaaranżowane przez Moniuszkę? Jaką edukację muzyczną odebrał Moniuszko? Do jakich wspomnień z dzieciństwa kompozytora sięga jedna z najsłynniejszych pieśni - "Aria z kurantem"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Urodziny Moniuszki"
Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji: 30.04.2019
Godzina emisji: 18.44

Czytaj także

Finał dnia urodzin Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 22:00
Kończy się dzień dwusetnych urodzin twórcy polskiej opery, ale Rok, uchwalony przez Sejm i Senat RP, trwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Trójka świętuje 200. urodziny Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 19:03
Z okazji przypadającej na 5 maja 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Program 3 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone życiu i twórczości wybitnego kompozytora. Oczywiście tego dnia na antenie Trójki nie zabraknie również relacji z odbywającego się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego uroczystego koncertu "Wiwat Moniuszko!".
rozwiń zwiń