X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ulicami Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 19:00
5 maja 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Z tej okazji w wielu polskich miastach na ulicach imienia kompozytora odbyły się jarmarki moniuszkowskie.
Audio
  • Co nam dał Stanisław Moniuszko? (Reportaż w Trójce)
Piknik familijny Viva Moniuszko Viva Polonia w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki - polonez w wykonaniu artystów i publiczności, 5 bm. w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Artyści Teatru Muzycznego zaprezentowali publiczności skrócony spektakl Straszny Dwór pod nazwą Nie taki dwór straszny
Piknik familijny "Viva Moniuszko! Viva Polonia!" w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki - polonez w wykonaniu artystów i publiczności, 5 bm. w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Artyści Teatru Muzycznego zaprezentowali publiczności skrócony spektakl "Straszny Dwór" pod nazwą "Nie taki dwór straszny"Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Można było min.: posłuchać muzyki, poznać menu z epoki kompozytora, obejrzeć stroje czy sprawdzić swoją wiedzę. Zabawa sprzyjała refleksji na temat twórczości Moniuszki i jej znaczenia po 200 latach od narodzin artysty.

– Musimy sobie dzięki tej rocznicy przypomnieć, jakie jego twórczość miała ogromne znaczenie. Polska wtedy nie istniała, była pod rozbiorami, a Moniuszko tak naprawdę pisał pieśni patriotyczne, mówiące o ojczyźnie, o sercach kochających, o góralach i Prząśniczce i o wielu postaciach, które budowały ducha narodu – przypominał jeden z bohaterów reportażu. 


Vadim Brodski, występujący na jarmarku moniuszkowskim w Warszawie zapowiadając jeden z utworów Wieniawskiego przypominał, że drugi z kompozytorów był młodszy. – Wieniawski był młodszy od Moniuszki o 15 lat. Na pewno spotkali się gdzieś, jeśli nie na scenie to prywatnie – opowiadał skrzypek. 

Jak brzmi "Wlazł kotek na płotek" zaaranżowane przez Moniuszkę? Jaką edukację muzyczną odebrał Moniuszko? Do jakich wspomnień z dzieciństwa kompozytora sięga jedna z najsłynniejszych pieśni - "Aria z kurantem"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Urodziny Moniuszki"
Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji: 30.04.2019
Godzina emisji: 18.44

Czytaj także

Finał dnia urodzin Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 22:00
Kończy się dzień dwusetnych urodzin twórcy polskiej opery, ale Rok, uchwalony przez Sejm i Senat RP, trwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Trójka świętuje 200. urodziny Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 19:03
Z okazji przypadającej na 5 maja 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Program 3 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone życiu i twórczości wybitnego kompozytora. Oczywiście tego dnia na antenie Trójki nie zabraknie również relacji z odbywającego się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego uroczystego koncertu "Wiwat Moniuszko!".
rozwiń zwiń