Jaki był Stanisław Moniuszko? Rodzinne wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 18:50
– Był bardzo wiernym mężem i bardzo kochającym ojcem. Pisał w listach, tęskniąc w podróży, że brakuje mu rozgardiaszu robionego przez małe dzieci. Bardzo je kochał – opowiada prapraprawnuczka kompozytora Elżbieta Stanisława Janowska Moniuszko
Audio
  • Rodzina Stanisława Moniszki. Muzyka wciąż jest w niej obecna (Reportaż/Trójka)
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: pixabay/domena publiczna

Rzadko się zdarza, by wielcy Polacy żyjący w XIX wieku mieli potwierdzonych potomków i aby ci potomkowie kultywowali o nich pamięć. Tak jest w wypadku Stanisława Moniuszki, który ma około 60 żyjących potomków rozsianych po całym świecie. Uczestniczą w spotkaniach jemu poświęconych, prowadzą fundację jego imienia, chętnie dzielą się rodzinnymi przekazami o znanym protoplaście rodu. O tym, jak pokrewieństwo z wybitnym kompozytorem wpływało i wpływa na życie pokoleń Moniuszków opowiadała w reportażu prapraprawnuczka kompozytora Elżbieta Stanisława Janowska Moniuszko. 

Zdradziła m.in. gdzie potomkowie Stanisława Moniszku prowadzą… sklep sportowy. Jakie są związki kompozytora z Białorusią? Jak przekazywano wśród jej najbliższych rodzinne historie? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu:  "Dziadek"
Autorka reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 12.06.2019
Godzina emisji: 18.44


Czytaj także

Ulicami Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 19:00
5 maja 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Z tej okazji w wielu polskich miastach na ulicach imienia kompozytora odbyły się jarmarki moniuszkowskie.
rozwiń zwiń