X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Boże Ciało. Historie wyjątkowych procesji

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 18:00
– Boże Ciało to tradycyjne i bardzo mocne święto. Urodziłem się w Wadowicach, obecnie mieszkam w Szczecinie. Mam 90 lat. Przed wojną procesje nie były tak masowe jak dziś. Za okupacji w ogóle nie wolno było ich organizować. Ale to tradycja i dziś też tu pójdę – mówi jeden z uczestników procesji Bożego Ciała w Łowiczu.
Audio
Mieszkańcy Spycimierza i okolicznych wsi układają kwietne dywany, po których wieczorem przejdzie procesja Bożego Ciała.
Mieszkańcy Spycimierza i okolicznych wsi układają kwietne dywany, po których wieczorem przejdzie procesja Bożego Ciała.Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, bo taka jest obecnie nazwa Bożego Ciała, została wprowadzona przez biskupa Roberta w 1246 roku w diecezji Liége w dzisiejszej Belgii. W Polsce wprowadził tę uroczystość w 1320 r. w diecezji krakowskiej biskup Nanker. Szybko jednak ten zwyczaj rozszerzył się na całą Rzeczpospolitą.

Zgodnie z tradycją ta jedyna w swoim rodzaju procesja wyrusza na ulice miast i wsi. Niezwykle barwna, z elementami folkloru, odbywa się w Łowiczu i przyciąga wielu turystów. Równie niezwykła jest też ta, którą można zobaczyć w Spycimierzu, która słynie z układania kwietnych dywanów, po których przechodzi procesja Bożego Ciała. - To tradycja, którą kultywujemy od wielu pokoleń - mówi prezes Parafialnego Stowarzyszenia "Spycimierskie Boże Ciało" Maria Pełka. Obydwie te procesje zostały wpisane na listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Mieszkańcy tych miejsc mówią o sobie, że są dziedzicami tradycji i ich obowiązkiem jest uczynienie wszystkiego, żeby przetrwała.

Zapraszamy do słuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Kwiaty i pasiaki"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 20.06.2019
Godzina emisji: 17.40

IAR/ml/ans

Czytaj także

Spycimierskie Boże Ciało

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 13:13
W audycji odwiedziliśmy Spycimierz - małą wioskę w województwie łódzkim, kilka kilometrów od Uniejowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Kapłański: nie mamy prawa potępiać ludzi

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 16:43
Gościem Hirka Wrony w specjalnym wydaniu audycji "Soul – muzyka duszy" był ksiądz Zbigniew Kapłański. Rozmowa dotyczyła nie tylko muzyki.
rozwiń zwiń