Trudy pracy ratowników wodnych

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 19:00
Na co dzień są informatykami, pielęgniarzami, prowadzą firmy. Większość roku jako ratownicy wodni pracują społecznie, zupełnie za darmo.
Audio
  • Ratownicy wodni - ludzie z pasją (Reportaż/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bartosz Niedzwiecki/Shutterstock.com

Na co dzień są informatykami, pielęgniarzami, prowadzą firmy. Większość roku jako ratownicy wodni pracują społecznie, zupełnie za darmo. Latem w Wodnym Pogotowiu Ratowniczym na zalewie Zegrzyńskim odbywają się regularne dyżury. Są płatne. W tym tygodniu tamtejszy WOPR obchodzi dwudziestolecie istnienia. W Polsce ciągle brakuje jednak ratowników wodnych. Dlaczego?

Pieniądze to nie jest jedyna przyczyna. Ratownicy mówią też o braku szacunku, a nawet groźbach pod ich adresem. Jak ta praca wygląda w praktyce?

– Dramatycznie spada liczba młodych ludzi, którzy chcieliby pracować jako ratownicy wodni. Generalnie, coraz mniejsze jest zainteresowanie tym, by szkolić się w tym kierunku, ale mamy tez świadomość, że bardzo wielu wyjeżdża pracować w tym charakterze za granicę, gdzie zarabiają trzy-, czterokrotnie większe pieniądze, niż w Polsce – mówi jeden z ratowników.

Jakie są największe zagrożenia, z jakimi muszą się mierzyć ratownicy WOPR? Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Nie jesteśmy cudotwórcami"
Autorka reportażu: Katarzyna Błaszczyk
Data emisji: 27.06.2017
Godzina emisji: 18.44

ml

Czytaj także

Cztery tragiczne historie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 19:00
Czterech siedemnastolatków zamkniętych w ośrodku dla osób uzależnionych opowiada swoje historie. Są ćpunami i alkoholikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niskie zarobki, wysokie ryzyko – o zawodzie ratownika WOPR

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 07:50
Upały powodują, że nad wodą pojawiają się tłumy plażowiczów, jednak brakuje chętnych do sprawowania nad nimi opieki, najbardziej województwach podkarpackim i kujawsko-pomorskim.
rozwiń zwiń