Architektoniczny cud w Augustowie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 19:00
"Arcydzieło" – tak o swoim projekcie kanału augustowskiego nieskromnie napisał w pamiętniku gen. Ignacy Prądzyński. Był on nie tylko wybitnym oficerem, dowódcą w wygranej bitwie pod Iganiami (10 kwietnia 1831), ale też inżynierem.
Audio
Kanał Augustowski
Kanał AugustowskiFoto: Shutterstock.com/Daniel Malinowski

Egzamin inżynierski zdał w wieku 17 lat, jako 18-latek kierował już samodzielnymi pracami przy budowie jednego ze skrzydeł twierdzy w Modlinie. Ale co innego stawiać budynki, a co innego budować kanał wodny. Prądzyński nie miał w dziedzinie hydrologii i hydrografii żadnego doświadczenia. Mimo to podjął się zadania wyznaczonego przez samego Wielkiego Księcia Konstantego. Dziś jego dzieło to największa atrakcja Augustowa i fenomen architektoniczny XIX wieku.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Arcydzieło"
Autorka reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 15.07.2019
Godzina emisji: 18.45

Czytaj także

Przedszkole w domu Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 19:00
W sobotę 1 grudnia w Belwederze odbył się finał akcji społecznej "Milusin w eterze", realizowanej w ramach międzypokoleniowego programu "Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum historii Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 11:00
1 lutego 1925 roku w polskim eterze zabrzmiały słowa inaugurujące działalność pierwszej polskiej próbnej stacji radionadawczej: "Halo! halo! Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów".
rozwiń zwiń