X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pamięć o koszmarze. Rzeź Woli oczami dziecka

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 19:00
To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Powstania Warszawskiego. 5 sierpnia 1944 roku Niemcy rozpoczęli rzeź Woli. W ciągu kilku dni zamordowali od 40 do 65 tysięcy bezbronnych dzieci, kobiet i mężczyzn. 
Audio
Ludność cywilna Woli prowadzona ulicą Wolską, przypuszczalnie w pierwszych dniach sierpnia podczas tzw. Rzezi Woli
Ludność cywilna Woli prowadzona ulicą Wolską, przypuszczalnie w pierwszych dniach sierpnia podczas tzw. Rzezi WoliFoto: Bundesarchiv, Bild 101I-695-0412-15/Gutjahr/CC-BY-SA
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Wydarzenia sprzed 75 lat doskonale pamięta ks. Stanisław Kicman, który miał wtedy 7 lat. Na Woli razem z rodziną mieszkał też siedem lat starszy Wiesław Kępiński… Po wojnie, osierocony, został adoptowany przez rodzinę Jarosława Iwaszkiewicza. Później przez wiele lat pracował w Telewizji Polskiej. Do dziś mieszka w Warszawie.

Wiesław Kępiński i Marcin Pośpiech Wiesław Kępiński i Marcin Pośpiech

Stanisław Kicman założył rodzinę, ma dwóch synów i wnuki. Po śmierci żony w wieku 76 lat został księdzem, posługuje w kościele w Raszynie. 

Obaj w rozmowie z Marcinem Pośpiechem wspominają m.in. miasto zrównane z ziemią, dramaty najbliższych, śmierć kolegów z podwórka… Jak przypomina w reportażu Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego rzeź Woli jest wynikiem rozkazu, który na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego wydał Adolf Hitler. – On go wydaje Himmlerowi, który przekazuje go niemieckiemu dowództwu w Warszawie. Ten rozkaz mówi, że należy zabić wszystkich warszawiaków za karę. Warszawa ma być zniszczona jako stolica narodu, który zawsze, od Tannenberga stał na drodze rozwoju narodu niemieckiego – przypomina Jan Ołdakowski. 

Jak rozwijał się dramat Rzezi Woli? Czy Powstańcy bronili ludności cywilnej Woli?

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Ks. Stanisław Kicman i Marcin Pośpiech Ks. Stanisław Kicman i Marcin Pośpiech 
*** 

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Wola - 44" 
Autor reportażu: Marcin Pośpiech
Data emisji: 5.08.2019
Godzina emisji: 18.42

Czytaj także

Wspomnienia z 63 dni

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 19:00
Spotykają się przynajmniej raz w miesiącu. Wspominają wtedy powstanie, wybierają się razem na koncerty czy spotkania w muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłać serce do Polski – wspominamy dowódcę Batalionu "Zośka"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 19:00
Kpt. Ryszard Białous ps. Jerzy w Powstaniu Warszawskim dowodził batalionem "Zośka", ale był też zastępcą, a następnie dowódcą Brygady Dywersyjnej "Broda 53". 
rozwiń zwiń