Wspomnienie o Ignacym Matuszewskim

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 18:56
Ignacy Matuszewski to jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej niedocenianych polityków polskich XX wieku.
Audio
  • Kim był Ignacy Matuszewski? (Reportaż w Trójce)
Ignacy Matuszewski
Ignacy MatuszewskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ten pułkownik wojska polskiego, dyplomata, minister, niezwykle utalentowany publicysta i polemista należał do bliskich współpracowników Piłsudskiego. Odegrał ważną rolę w walce o Niepodległość, a 8 września 1939 roku razem ze swoim przyjacielem Henrykiem Floyar-Rajchmanem pokierował wywozem 75 ton złota Banku Polskiego. Dzięki zdolnościom organizacyjnym i autorytetowi zyskał on przychylność władz rumuńskich i tureckich.

Po miesiącu wędrówki przez Rumunię, Morze Czarne, Turcję i Syrię stanął z polskim złotem w Paryżu i przekazał je władzom RP. Jako jeden z nielicznych organizował polską opinię publiczną w USA przeciw polityce ustępstw wobec żądań Stalina. Zmarł krótko po zakończeniu wojny. Nad jego grobem poeta Kazimierz Wierzyński powiedział: "Straciliśmy człowieka, ale nie postradamy jego idei. Minęło życie ludzkie, ale nie przeminie jego dzieło".

– Matuszewski został skutecznie wykasowany z pamięci. O nim nic nie mówiono w PRL-u – mówi Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. – W 1988 roku powstał film "Złoty pociąg", to jego postać nie pojawiła się w tej produkcji – dodał.

Jak przebiegało życie Ignacego Matuszewskiego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Wyrugowany z historii" 
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 3.09.2019
Godzina emisji: 18.45

kw

Czytaj także

Jedyna taka liga na świecie

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 18:55
Fundacja Spełnionych Marzeń organizuje tzw. Onkoligę – międzynarodowy turniej piłki nożnej, w której biorą udział dzieci oraz nastolatkowie po przebytej chorobie nowotworowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokonać swoje słabości i dać siłę innym. Historia Jamesa Ketchella

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 19:00
James Ketchell to 36-letni podróżnik, który chce oblecieć cały świat wiatrakowcem. 15 lat temu, po wypadku motocyklowym, postanowił sobie, że jeśli stanie na nogi, to przepłynie Ocean Atlantycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka łączy pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 19:01
Przychodzą tu młodzi i nieco starsi. Lubią tańczyć miejski folklor: oberki, fokstroty, walczyki i tanga. A wszystko przy muzyce na żywo.
rozwiń zwiń