Muzyka, którą tworzy codzienne życie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 19:00
Tomasz Mirt to grafik i malarz. Sam stworzył większość okładek do swoich płyt. Mowa o płytach, bo jego życie nierozerwalnie łączy się z dźwiękiem.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pavel Heyets

W świecie muzyki znany jest jako artysta grający na przypominających centralę telefoniczną syntezatorach modularnych, sam je też buduje. Prócz tego zajmuje się słuchaniem. Słucha domofonów, dźwięków ulic Bangkoku, odgłosów jeleni na rykowisku, farmy świerszczy. Wszystko to nagrywa. Jego domowe archiwum obejmuje setki godzin. Do niektórych nagrań nigdy nie ma czasu wrócić.

– Na początku starałem się nagrywać cokolwiek, jakieś ciche dźwięki otoczenia, co wiązało się z pewną frustracją, bo sprzęt, którym dysponowałem nie był najlepszy. Teraz, gdy ktoś słucha moich płyt, może odnieść wrażenie, że nagrywam głównie egzotyczne miejsca, ale to nie prawda. Staram się rejestrować wszędzie i na albumach, które wydawałem jest wszystko, od domofonu sąsiada, po brzęczenie transformatorów – opowiada Tomasz Mirt.

Zapraszamy do słuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Gdzie ucho nie sięga" 
Autorka reportażu: Dominika Klimek
Data emisji: 11.09.2019
Godzina emisji: 18.43

ml

Czytaj także

Fascynacja fizyką i... muzyką

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 19:00
Michal Jachura jest doktorantem UW i wraz z kolegą jako pierwszy na świecie sfotografował fotony w bardzo szczególnym momencie – chwili, w której łącza się w pary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka eksperymentalna Eugeniusza Rudnika

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 22:00
"Taśmociął": tak siebie nazywał Eugeniusz Rudnik, legendarny twórca muzyki elektroakustycznej pracujący przez kilka dekad w równie legendarnym Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.
rozwiń zwiń