X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opaska, która ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 19:00
Na początku września w Lublinie ruszył nowatorski program – 400 seniorów otrzymało opaskę monitorującą ich funkcje życiowe.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pixel-Shot

Jeśli coś złego zaczyna się dziać, opaska sama kontaktuje się z centrum i wtedy do danej osoby dzwonni dyspozytor, by zapytać ją, co się dzieje. Jak sprawdza się ten system?

– 45 procent naszych podopiecznych to osoby, które nie opuszczają swojego mieszkania ze względu na stan zdrowia. Większość z nich ma rodzinę, ale mieszka oddzielnie. Potencjalnie każdy z nich, w każdym momencie, może znaleźć się w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu. Zdarza się dużo upadków i wylewów. Teleopieka to świetny pomysł dla osób w wieku podeszłym, które mieszkają samodzielnie. Opaski mamy od września, a już kilkakrotnie słyszałam o sytuacjach, w których się przydały – mówi Ewa Danek, kierownik usług socjalnych w oddziale Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie. 

– Cały czas realizujemy projekt "Aktywni i samodzielni", który wspiera seniorów. W ramach tego projektu powstały centra dziennego pobytu i kluby seniora. Zostały na nim wygenerowane oszczędności, w związku z czym powstał pomysł, żeby wykonać kolejne zadanie, które będzie polegało na teleopiece. Opaski cały czas są rozdawane, cały czas jesteśmy w trakcie szkoleń – dodaje jedna z kierowniczek projektu.

Jak innowację oceniają sami pacjenci? Czy osoby starsze często świadomie wybierają mieszkanie w samotności? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Wiadomość SOS"
Autorka reportażu: Katarzyna Błaszczyk
Data emisji: 16.09.2019
Godzina emisji: 18.45

kr/mk

Czytaj także

Domy opieki. Rozsądna decyzja czy egoizm?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 19:00
W życiu wielu z nas przychodzi dramatyczny moment, w którym trzeba zdecydować, jak zapewnić opiekę starzejącym się, często schorowanym rodzicom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po wypadku. Poświęcenie w imię siostrzanej miłości

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 19:00
– Zawsze miały bardzo silną wieź, nawet wspólnych znajomych, co zawsze mnie dziwiło, bo jest między nimi 5 lat różnicy. Cieszyłam się z tego, ale i dziwiło mnie to. Nie widziałam innego takiego rodzeństwa – wspomina mama bohaterek reportażu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomóc tym, którzy niosą pomoc

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 19:00
Trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę poddasza i dachu oraz remont zniszczonych i zalanych wodą pokoi w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Odrębnej 10 w Warszawie. W grudniu zeszłego roku, w wyniku pożaru, spłonął dach ośrodka.
rozwiń zwiń