Opaska, która ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 19:00
Na początku września w Lublinie ruszył nowatorski program – 400 seniorów otrzymało opaskę monitorującą ich funkcje życiowe.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pixel-Shot

Jeśli coś złego zaczyna się dziać, opaska sama kontaktuje się z centrum i wtedy do danej osoby dzwonni dyspozytor, by zapytać ją, co się dzieje. Jak sprawdza się ten system?

– 45 procent naszych podopiecznych to osoby, które nie opuszczają swojego mieszkania ze względu na stan zdrowia. Większość z nich ma rodzinę, ale mieszka oddzielnie. Potencjalnie każdy z nich, w każdym momencie, może znaleźć się w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu. Zdarza się dużo upadków i wylewów. Teleopieka to świetny pomysł dla osób w wieku podeszłym, które mieszkają samodzielnie. Opaski mamy od września, a już kilkakrotnie słyszałam o sytuacjach, w których się przydały – mówi Ewa Danek, kierownik usług socjalnych w oddziale Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie. 

– Cały czas realizujemy projekt "Aktywni i samodzielni", który wspiera seniorów. W ramach tego projektu powstały centra dziennego pobytu i kluby seniora. Zostały na nim wygenerowane oszczędności, w związku z czym powstał pomysł, żeby wykonać kolejne zadanie, które będzie polegało na teleopiece. Opaski cały czas są rozdawane, cały czas jesteśmy w trakcie szkoleń – dodaje jedna z kierowniczek projektu.

Jak innowację oceniają sami pacjenci? Czy osoby starsze często świadomie wybierają mieszkanie w samotności? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Wiadomość SOS"
Autorka reportażu: Katarzyna Błaszczyk
Data emisji: 16.09.2019
Godzina emisji: 18.45

kr/mk

Czytaj także

Domy opieki. Rozsądna decyzja czy egoizm?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 19:00
W życiu wielu z nas przychodzi dramatyczny moment, w którym trzeba zdecydować, jak zapewnić opiekę starzejącym się, często schorowanym rodzicom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po wypadku. Poświęcenie w imię siostrzanej miłości

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 19:00
– Zawsze miały bardzo silną wieź, nawet wspólnych znajomych, co zawsze mnie dziwiło, bo jest między nimi 5 lat różnicy. Cieszyłam się z tego, ale i dziwiło mnie to. Nie widziałam innego takiego rodzeństwa – wspomina mama bohaterek reportażu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomóc tym, którzy niosą pomoc

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 19:00
Trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę poddasza i dachu oraz remont zniszczonych i zalanych wodą pokoi w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Odrębnej 10 w Warszawie. W grudniu zeszłego roku, w wyniku pożaru, spłonął dach ośrodka.
rozwiń zwiń