Tajemnice salamandry

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 19:00
Pan Jan badaniem zwyczajów salamander zajmuje się już 10 lat. Wielokrotnie spotyka na swej drodze te same osobniki i nadaje im imiona.
Audio
  • Co skrywają przed nami salamandry? (Reportaż/Trójka)
Salamandra plamista
Salamandra plamistaFoto: shutterstock.com/KasperczakBohdan

Gorczański Park Narodowy to prawdziwe królestwo salamandry, ale i wielu innych zwierząt. Co ciekawego skrywają przed nami salamandry? Dlaczego warto odwiedzić Gorczański Park Narodowy?

– Salamandra plamista to płaz kolor czarnego z żółtymi plamami. Tych plam na ciele salamandry jest na tyle dużo, że ich kombinacja na ciele osobnika tworzy niepowtarzalny wzór. Układ plam na ciele salamandry staje się układem linii papilarnych u człowieka – opisuje pan Jan. – Niekiedy chciałoby się być niewidzialnym, wędrować gdzieś, ale tak, żeby te zwierzęta mnie nie widziały, nie czuły, nie słyszały. Żeby, z jednej strony, czuć się cząstką natury, ale z drugiej nie czuć się intruzem – wyznaje.

Na czym polega wyjątkowość salamander? Co w gorczańskiej gwarze oznacza słowo "paciep"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Tajemnice salamandry"
Autor reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji: 10.10.2019
Godzina emisji: 18.43


Czytaj także

Dzwon, czyli rodzinna tradycja

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 19:05
Od ponad 200 lat niezmiennie rodzina Felczyńskich zajmuje się produkcją i konserwacją dzwonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka nie tylko na boisku

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 19:00
Polska reprezentacja amp futbolu wygrała niedawno Amp Futbol Cup 2019 – ósmą edycję międzynarodowego turnieju piłki nożnej dla osób po amputacji kończyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 19:00
Na promenadzie w Gdyni każdego wczesnego ranka ludzie biegają, korzystają z siłowni na świeżym powietrzu, jeżdżą na rolkach i deskorolkach.
rozwiń zwiń