Powrót syrenki

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 19:00
Ta historia zaczęła się w 1948 roku. Wtedy do Warszawy przyjechał twórca kubizmu Pablo Picasso. W stolicy przewodnikami malarza była para architektów, Helena i Szymon Syrkusowie, którzy zabrali go do budowanego osiedla mieszkaniowego na Woli, konkretnie na Kole .
Audio
  • Syrenka namalowana przez Pabla Picasso (Reportaż w Trójce)
Syrenka Pabla Picassa
Syrenka Pabla Picassa Foto: Roma Leszczyńska/PR

To tam artysta namalował węglem na jednej ze ścian  nowo oddanego mieszkania rysunek warszawskiej syrenki z tarczą i młotkiem.

Mieszkanie, w którym znajdowało się dzieło sztuki przez kolejne lata odwiedzały tłumy miłośników malarstwa co w pewnym momencie stało się przekleństwem dla ich lokatorów Franciszki Sawickiej i jej męża. Kobieta prosiła więc ówczesne władze o zamalowanie muralu. I tak w 1953 roku syrenka zniknęła na dobre z wolskiego mieszkania.

Teraz kopia Syrenki wraca na Koło. – Liczymy się z przyjęciem gości i na odwiedziny Syrenki. Mniej więcej raz w miesiącu. Nie przewidujemy żadnych wycieczek jednoosobowych. Tylko zorganizowane grupy – podkreśla właściciel muzeum. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Syrenka wraca na Koło"
Autorka reportażu: Roma Leszczyńska 
Data emisji: 29.10.2019
Godzina emisji: 18.41

Czytaj także

Życie po nowotworze piersi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 19:00
Ania i Luiza znały się tylko z internetu. Pewnego dnia Ania przechodziła szpitalnym korytarzem, mijając tłum ludzi. Stanęła, zawróciła, podeszła do skulonej postaci na krześle. Luiza? – spytała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maluszki, gdzie się wami zająć?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 19:00
Agata Tobolczyk prowadzi w Warszawie dwa miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedną nogą w Bałtyku, czyli życie pełne pasji do surfowania

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 19:19
Z rana surferka, popołudniami wiceprezeska w fabryce czekolady. Karolina Wolińska, w 2013 roku zdobyła Mistrzostwo Polski w Surfingu Kobiet. Później obroniła ten tytuł pięć lat z rzędu. Dla surfingu porzuciła wcześniej uprawiany windsurfing i kitesurfing.
rozwiń zwiń