Problem każdego z nas. Jak zacząć żyć "eko"?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 19:00
Paulina Górska skończyła socjologię i kilka lat pracowała jako dziennikarka. Po urodzeniu dziecka zaczęła myśleć o tym, w jakim świecie będzie żyło jej dziecko i co może zrobić jeden człowiek, żeby chronić środowisko.
Audio
Paulina Górska jest EKO aktywistką i autorką bloga o tematyce ekologicznej.
Paulina Górska jest EKO aktywistką i autorką bloga o tematyce ekologicznej.Foto: fot. archiwum rodzinne

Zaczęła działać w swoim rodzinnym gronie. Potem została ekoblogerką. Prowadzi wykłady dla studentów i aktywnie działa na rzecz  ochrony środowiska. Listopadowe Black Friday, światowe szaleństwo zakupów to też okazja, żeby zastanowić się czy żyjemy świadomie. 24 grudnia urodzi się druga córka Pauliny. Będzie miała na imię Gaja. Imię nie jest przypadkowe…

– W ciągu kilkudziesięciu minut spędzonych w Parku Szczęśliwickim byłam w stanie zapełnić cały litrowy słoik niedopałkami z papierosów. Zrobiłam sobie selfie i wrzuciłam na swoje profile społecznościowe. Dotarłam tym postem do prawie miliona osób   – wspomina Paulina.

Jest eko aktywistką i autorką bloga o tematyce ekologicznej www.paulinagorska.com. To jedna z najbardziej wpływowych eko influencerek w Polsce.
Prowadziła wykłady na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na studiach podyplomowych kierunku CSR na Akademii L. Koźmińskiego w Warszawie. Prowadzi prezentacje w temacie ekologicznej transformacji życia oraz w obszarze świadomości problemów ekologicznych na świecie dla przedsiębiorstw, samorządów, instytucji.

Na co dzień mama 3-letniej Apolonii, a wkrótce również kolejnej córki Gai. Praktykuje ekologiczny styl życia we własnej rodzinie. Propaguje i promuje świadomą, odpowiedzialną konsumpcję, ograniczanie śmieci i życie #lesswaste.


Wyświetl ten post na Instagramie.

Czuję złość, jak widzę śmieci w Parku Szczęśliwickim, obok którego mieszkam. Czuję też złość, jak w ciągu 20 minut jestem w stanie zebrać litrowy słoik petów, które są rzucane wszędzie 😑😖. A pety, mimo że wyglądają całkiem niepozornie, to wcale takie nie są. Ostatnio #codziennie5, ruch który namawia do codziennego zbierania śmieci, opublikował kilka informacji na temat wyrzucanych niedopałków papierosów. Według raportu Ocean Conservancy niedopałki papierosów stanowią większy problem niż plastikowe słomki. Filtry i resztki tytoniu są toksyczne, zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Druga istotna rzecz - szacuje się, że nawet 3/4 (w Polsce ok. 1/3) niedopałków papierosów trafia nie do kosza, a gdzie popadnie. Biorąc pod uwagę to, jak szybko można zabrać duże ilości petów z ulicy, to jest to bardzo prawdopodobne. Kolejna? Stosowane w papierosach filtry produkowane są z octanu celulozy, tworzywa sztucznego, które nie ulega biodegradacji. Myślimy o petach jako materiale "naturalnym". A to mit 🙄. Gdy w Berlinie zbadano, jaką jest liczba petów rzuconych na ziemię, okazało się, że miasto jest zasypane niedopałkami papierosów. Na kilometr kwadratowy powierzchni przypada średnio 2,7 mln niedopałków. Z każdego niedopałka deszcz transportuje 2 mg nikotyny do gleby i zbiorników wodnych. Przerażające? W Polsce pewnie nie jest inaczej. Uważam, że nie powinno być społecznie akceptowalne wyrzucanie petów na ziemię, że musimy reagować i zwracać śmiecącym uwagę. To nasza wspólna odpowiedzialność. #ekologia #środowisko #pety #niedopałki #papierosy #nieśmieć #codziennie5

Post udostępniony przez Paulina Górska (@eko.paulinagorska)

Jak zacząć świadomie dbać o środowisko? Zapraszamy do słuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Potęga świadomości" 
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 4.12.2019
Godzina emisji: 18.44

kw

Czytaj także

AZS – to nie brzmi dumnie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 19:00
Zwykle skrót AZS odczytujemy jako Akademicki Związek Sportowy. Niestety, oznacza on także przewlekłą i nieuleczalną chorobę – atopowe zapalenie skóry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie nowej-starej Rotundy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 19:00
Charakterystyczny okrągły budynek przypominający koronę stojący u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich od lat 50. XX w nierozerwalnie kojarzony jest z Warszawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka, siatkówka, pasja

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 19:00
Miłośnicy teleturniejów muzycznych znają go z pewnością z wyczynów jakich dokonywał w "Jaka to melodia?". Po jednej nutce był w stanie rozszyfrować utwór muzyczny.
rozwiń zwiń