Jedna z najlepszych anglistek w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 19:00
Psorka – tak zdrobniale i z sympatią odnoszą się radomscy uczniowie do jednej z najlepszych anglistek w kraju i kandydatki do Nobla – Magdaleny Dygały.
Audio
  • Nauczycielski Nobel dla polskiej anglistki? (Reportaż/Trójka)
Festiwal filmowy łączenie ze szkolą za granicą z Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu
Festiwal filmowy łączenie ze szkolą za granicą z Zespołu Szkół Elektronicznych w RadomiuFoto: Paweł Wach

To reportaż o pełnej pasji nauczycielce języka angielskiego, kandydatce do nauczycielskiego Nobla oraz przyznawanej w Stanach Zjednoczonych nagrody dla najlepszych na świecie 13. pedagogów nauczających poza USA języka obcego. Jakie autorskie metody nauki języka stosuje Magdalena Dygała z Zespołu Szkół Elektronicznych  w Radomiu? Czym ujmuje swoich uczniów? Czy tylko tym, że nie lubi stawiać jedynek i robić "kartkówek"?

– Metody naszej "sorki" stawiają na zmysły. Słuchamy piosenek i oglądamy filmy po angielsku. Często ludzie mniej pojętni nie mogą zapamiętać różnych rzeczy, ale np. teksty piosenek wchodzą im do głowy z łatwością – mówi jedna z uczennic Magdaleny Dygały.

– Mam bardzo dużo pomysłów związanych z nauczaniem przez piosenki. Na przykład, zaczynam lekcję od spokojnej muzyki, proszę uczniów, żeby zamknęli oczy i wyobrazili sobie coś, co wydarzy się w ich przyszłości i napisali o tym historyjkę zgodną z muzyką, którą słyszą. Ta muzyka przenosi ich w czasie. Wtedy ćwiczymy czasy przyszłe – opowiada nauczycielka. – Rzeczywiście znalazłam się w 50-tce finalistów Global Teacher Price, ale nauczycieli takich jak ja jest bardzo dużo na całym świecie – dodaje skromnie.

Jak wyglądają prace domowe, które nasza bohaterka zadaje swoim uczniom? W jaki sposób Magdalena Dygała łączy naukę języka obcego z edukacją w innych dziedzinach? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Psorka – kandydatka do Nobla 
Autor reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski
Data emisji: 30.12.2019
Godzina emisji: 18.44


Czytaj także

Zakochana w operze

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 19:00
Potężne, przebrane w długie suknie, na etatach w operze – tak kojarzą się nam śpiewaczki operowe. Nic bardziej mylnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka, siatkówka, pasja

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 19:00
Miłośnicy teleturniejów muzycznych znają go z pewnością z wyczynów jakich dokonywał w "Jaka to melodia?". Po jednej nutce był w stanie rozszyfrować utwór muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedyne takie warsztaty

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 19:00
Co łączy śpiewaczkę operową, kobietę na macierzyńskim i miłośnika stolarstwa?
rozwiń zwiń