Polska Akcja Humanitarna na końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 19:00
W Somalii od 1991 roku trwa wojna domowa. Trudne warunki, spowodowane wieloletnim konfliktem, wzmaga wymagający klimat regionu. Mieszkańcy Somalii stają się uchodźcami we własnym kraju.
Audio
  • Dramaty ludzi w Somalii. Jak wojna i problemy z wodą wygnały ich z domu (Reportaż/Trójka)
Działania PAH w Somalii
Działania PAH w SomaliiFoto: Polska Akcja Humanitarna

– Byłem w obozach dla uchodźców w Jemenie, który jest ogarnięty wojną, i w Dżibuti, w Iraku, w Syrii, w Libanie, natomiast tak prowizorycznych obozów i tak trudnych miejsc do życia jeszcze nie widziałem – opowiada Rafał Grzelewski z Polskiej Akcji Humanitarnej, który niedawno wrócił z Somalii.

– Ludzie tracą wszystko, przyjeżdżają do tych obozów i szukają pomocy – tłumaczy Elmi Abdi, Somalijczyk mieszkający w Polsce. – Mój brat tam jest, ale nie mam z nim kontaktu – dodaje.

Polska Akcja Humanitarna pomaga osobom, które przemieszczają się wewnątrz kraju w poszukiwaniu bezpiecznych warunków do życia. Przy wsparciu finansowym m.in. polskiego MSZ i Komisji Europejskiej, buduje latryny, zapewnia ludziom dostęp do czystej wody, a także szkoli z dbania o higienę.

Czym są "kioski wodne"? Jak zmiany klimatu wpływają na życia w Somalii? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Jeden z końców świata" 
Autorka reportażu: Justyna Godz
Data emisji: 2.01.2020
Godzina emisji: 18.44

gs/mk

Czytaj także

Wyleczyć blizny na ciele i duszy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 19:00
Jolanta Golianek jest finalistką tegorocznej nagrody Prezydenta Andrzeja Dudy "Dla dobra wspólnego", w ubiegłym roku odebrała nagrodę w kategorii Społecznik Roku tygodnika "Newsweek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z blaszanego garażu do "Gry o tron"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 19:00
W ich pracowni powstają rzygacze, gargulce, hełmy i różnego rodzaju ornamenty architektoniczne. Największy rozgłos przyniosła im jednak ręka Jaimiego Lannistera – jednego z bohaterów popularnego serialu "Gra o tron".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedna z najlepszych anglistek w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 19:00
Psorka – tak zdrobniale i z sympatią odnoszą się radomscy uczniowie do jednej z najlepszych anglistek w kraju i kandydatki do Nobla – Magdaleny Dygały.
rozwiń zwiń