Życie po przeszczepie serca. Historia Krzysztofa Machajka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 19:03
– Mam świadomość, że bez gestu tej rodziny dawno już bym nie żył. Spłacam ten dług – mówi Krzysztof Machajek, który 20 lat temu otrzymał nowe serce od nieznanej mu kobiety. 
Audio
  • Życie z drugim sercem. Codzienność po przeszczepie (Reportaż/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Yurchanka Siarhei

A wszystko zaczęło się od… grypy. Jednej, później następnej, które doprowadziły do zapalenia mięśnia sercowego, co z kolei sprawiło, że jednym ratunkiem stał się przeszczep. 

IMG_20190425_210704_4 1200.jpg
"Zostaw serce na ziemi". Ważna misja, która łączy dwie pasje

Jak wspomina bohater reportażu, nie bał się operacji. – Nie brałem pod uwagę innej opcji. Zakodowałem sobie, że się musi udać – przyznaje. Rodzina dawcy z troską przez lekarza pytała, czy przeszczep się przyjął i jak się pacjent czuje. Dochodzenie do pełnej sprawności było długotrwałe, zwłaszcza że tuż przed wyjściem do domu Krzysztof Machajka dostał udaru. Jego żona nie zawsze była pełna optymizmu, jeśli chodzi o operację i jego późniejszy stan zdrowia. Teraz sama przyznaje, że to właśnie on zaraził ją pasją do maszerowania z kijkami. 

– Rzadko w którym miesiącu mam weekend wolny. Staram się pokazywać, spotykać z ludźmi. To jest ważne, żeby widzieli, że "facet po przeszczepie chodzi z nami z kijami". To jest promowanie transplantacji w inny sposób. Najważniejsze, żeby człowiek nie leżał, tylko funkcjonował w ramach swoich możliwości. Pokazuję, że warto organy oddawać – podkreśla.

Jak udało mu się wrócić do pełnej sprawności i uprawiania sportu? Co podkreśla podczas wszystkich swoich spotkań z młodzieżą?

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Dług serca"
Autorka reportażu: Dorota Stabik
Data emisji: 13.01.2020
Godzina emisji: 18.43


Czytaj także

Polska Akcja Humanitarna na końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 19:00
W Somalii od 1991 roku trwa wojna domowa. Trudne warunki, spowodowane wieloletnim konfliktem, wzmaga wymagający klimat regionu. Mieszkańcy Somalii stają się uchodźcami we własnym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia sąsiedzka płotem podzielona

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 18:59
Mieszkańcy ulicy Odkrytej na warszawskim Tarchominie przez dwadzieścia lat, czyli od czasu powstania osiedla, skracali sobie drogę do pobliskiego przystanku, skacząc przez płot i przechodząc przez teren sąsiadów z Książkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedyna taka akcja w roku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 19:00
Reportaż o "Świętach bez granic" to podróż po wieloletniej historii Trójkowych licytacji świątecznych, podczas których Słuchacze mogą wspomóc Fundację Świętego Mikołaja i tych najbardziej potrzebujących.
rozwiń zwiń