Droga na skróty

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 19:00
Mieszkańcy nowego osiedla przy ul. Marka Jeziorańskiego na warszawskim Gocławiu chcą łatwego dojścia do przedszkola, szkoły, przystanków.
Audio
  • Sąsiedzki spór o metr kwadratowy (Reportaż/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/nicostock

Na przeszkodzie do tej pory stał płot dzielący dwie wspólnoty – Ateńską i Saską. Pod koniec września ktoś przeciął płot. Kto? Nie wiadomo. Mieszkańcy nowego osiedla wzruszają ramionami. Ale jest im to na rękę, bo nie muszą podróżować 20 minut do przedszkola, wystarczy przejść 100 metrów. Niestety mieszkańcy Ateńskiej zrobili sondaż, z którego wynika, że nie chcą, aby sąsiedzi przechodzili przez ich osiedle (choć jest ono otwarte i dostępne dla wszystkich mieszkańców Warszawy). Już budowane jest nowe, solidne ogrodzenie. 

– Przez cały rok, kiedy tego przejścia nie było, musieliśmy poruszać się albo przez dzikie zarośla, gdzie jest ciemno, mokro, jest błoto, koczują tam osoby bezdomne albo trzeba korzystać z samochodu i jechać trzy kilometry dookoła, bo nie ma możliwości, żeby przejść te 100 metrów w linii prostej – skarży się jedna z mieszkanek osiedla Saska.

– Z sondażu wynika, że 97 proc. mieszkańców osiedla Ateńska jest przeciw temu, żeby przechodzili przez nie sąsiedzi. Chcą mieć spokój, ciszę i koniec. O czym tu więcej mówić? – pyta retorycznie mieszkaniec antagonistycznie nastawionej wspólnoty.

***

Posłuchaj pierwszego odcinka serialu "Kroniki międzyludzkie" w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Płoty niezgody"
Autorka reportażu: Agnieszka Szwajgier
Data emisji: 16.01.2020
Godzina emisji: 18.44

Czytaj także

Otwarcie nowej-starej Rotundy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 19:00
Charakterystyczny okrągły budynek przypominający koronę stojący u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich od lat 50. XX w nierozerwalnie kojarzony jest z Warszawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schronisko dla… roślin

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 19:00
Nie tylko dla zwierząt, również dla roślin powstają przytuliska. Sieć takich placówek powstała w całej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia sąsiedzka płotem podzielona

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 18:59
Mieszkańcy ulicy Odkrytej na warszawskim Tarchominie przez dwadzieścia lat, czyli od czasu powstania osiedla, skracali sobie drogę do pobliskiego przystanku, skacząc przez płot i przechodząc przez teren sąsiadów z Książkowej.
rozwiń zwiń