X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polowanie na dźwięk

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 19:00
"Za mało słuchamy świata" – mówi Michał Zygmunt, muzyk zafascynowanym dźwiękami przyrody.
Audio
  • Człowiek, który łowi dźwięki (Reportaż/Trójka)
Michał Zygmunt
Michał ZygmuntFoto: Piotr Dziełakowski

Michał od lat wędruje po najdzikszych i najbardziej niedostępnych ostojach polskiej przyrody. Spędza całe dni i noce w oczekiwaniu na nagranie naturalnych dźwięków. Szczególnie fascynują go miejsca związane z rzekami.

– Nagrywanie jest poszukiwaniem barwy. To zapisanie kolejnego momentu, pejzażu dźwiękowego, kolejnego odgłosu… – mówi bohater reportażu.

Michał Zygmunt (fot. Ewelina Karpacz-Oboładze) Michał Zygmunt (fot. Ewa Dobrołowicz)

Nagrane dźwięki często wplata w komponowane przez siebie utwory muzyczne. Przyroda staje się elementem sztuki. Michał chce pokazać, że warto słuchać tego, co nas otacza.

– Zająłem się pejzażem dźwiękowym. Robię nagrania przyrodnicze, jakich chyba nikt nie robi. To rejestracja współbrzmienia. Interesuje mnie interakcja, więc słychać tu muzykę, układ, harmonię, interakcję tego wszystkiego, co się dzieje – tłumaczy Michał Zygmunt.

Odra (fot. Ewa Dobrołowicz) Odra (fot. Ewa Dobrołowicz)

– Nie ma książek, które powiedzą jak nagrać doskonałe dźwięki przyrody. Robi to niewiele osób, a na profesjonalnym poziomie może kilku ludzi na całym świecie. Musiałem się tego nauczyć samemu. Nie zapomnę tych pierwszych wyjść. Ruszyłem się z miasta nagrać gęsi. Nigdy ich jednak nie było, bo uciekały. Jako miejskie dziecko nie wiedziałem, że trzeba umieć do nich podejść. Spróbowałem ostatni raz. Nie udało mi się, więc wracając do domu, usiadłem na ambonie myśliwskiej i postanowiłem spędzić ten poranek wśród przyrody. Wtedy, gęsi, których tak szukałem, wylądowały obok mnie. Traktuję to jako znak, bo do dziś, gdy już potrafię do nich podchodzić, nie widziałem ich z tak bliska – wspomina niezwykły kompozytor.

Michał Zygmunt (fot. Ewa Dobrołowicz) Michał Zygmunt (fot. Ewa Dobrołowicz)

Michał Zygmunt to gitarzysta i kompozytor zafascynowany odkrywaniem dawnych światów. Zbiera pojedyncze dźwięki i wykorzystuje w muzyce równorzędnie obok gitar i innych instrumentów. Chętnie sampluje z archiwalnych nagrań i przy ich pomocy ożywia duchy z przeszłości. Ciekawą cechą twórczości jest eklektyczne połączenie najlepszych cech różnych gatunków muzyki, "wsiowych" i światowych, awangardy z tradycją.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Łowca dźwięków"
Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji: 20.01.2020
Godzina emisji: 18.41

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Tajemnice salamandry

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 19:00
Pan Jan badaniem zwyczajów salamander zajmuje się już 10 lat. Wielokrotnie spotyka na swej drodze te same osobniki i nadaje im imiona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacer śladami dzikiej przyrody w mieście

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 08:19
Zachęcamy do tego, aby podczas świąt wstać zza stołu i wspólnie całą rodziną wybrać się na wyjątkowy spacer, podczas którego możemy zaobserwować dziką faunę i florę w mieście.
rozwiń zwiń