X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Początki Polskiego Radia. Posłuchaj pierwszych słów w eterze

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 19:00
1 lutego 1925 roku zainaugurowano działalność pierwszej polskiej próbnej stacji radionadawczej.
Audio
Wywiad Tadeusza Bocheńskiego z aktorką Zofią Batycką, zdobywczynią tytułu Miss Polonia w 1930 r., przed mikrofonem Polskiego Radia.
Wywiad Tadeusza Bocheńskiego z aktorką Zofią Batycką, zdobywczynią tytułu Miss Polonia w 1930 r., przed mikrofonem Polskiego Radia.Foto: NAC

Nieliczni posiadacze radioodbiorników usłyszeli wtedy słowa: "Halo! halo! Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów".

Wszystko zaczęło się od niewielkiego studia emisyjnego w Warszawie przy ulicy Narbutta 29. Oferta programowa stacji była dość ograniczona: 2 godziny dziennie przez 3 dni w tygodniu. Wszystko zmieniło się w roku 1925, kiedy to ogłoszono powstanie "Polskiego Radia" spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Szczególną wagę przykładano do muzyki, także tej wykonywanej na żywo. 

Od tamtego czasu minęło już 95 lat. Na falach eteru pojawiły się niezliczone zastępy spikerów, dziennikarzy, ważnych osobistości i artystów, spośród których wielu właśnie tu rozpoczynało swoje wielkie kariery.

Jak wyglądała praca w ówczesnym radiu? Skąd nadawano? Czy były reklamy? Odpowiedzi w tym reportażu przygotowanym na 95-lecie Polskiego Radia.

Польскае радыё 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Radia początki"
Autorka reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 18.44

ml

Czytaj także

Architektoniczny cud w Augustowie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 19:00
"Arcydzieło" – tak o swoim projekcie kanału augustowskiego nieskromnie napisał w pamiętniku gen. Ignacy Prądzyński. Był on nie tylko wybitnym oficerem, dowódcą w wygranej bitwie pod Iganiami (10 kwietnia 1831), ale też inżynierem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bukowiec, czyli ważny punkt na mapie Karkonoszy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 11:33
W tym wydaniu audycji Grażyna Dobroń polecała wycieczkę do Ornamental Farm w Bukowcu. Dlaczego warto się tam wybrać? O tym opowiedziała Marta Mejer, jedna z pracowniczek fundacji działającej przy Parku w Bukowcu. 
rozwiń zwiń