Bezcenne 12 godzin

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 19:00
Fundacja dla Transplantacji organizuje internetową zbiórkę na nowoczesny sprzęt służący do wydłużenia przydatności serca do wszczepienia z czterech do 12 godzin. W Polsce takiej aparatury  potrzebuje rocznie kilkunastu pacjentów wymagających skomplikowanej i wielogodzinnej operacji.
Audio
  • Muzycy dla polskiej transplantologii (Reportaż w Trójce)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/vchal

Pomysłodawcą akcji "12 godzin dla życia" jest dr Zygmunt Kaliciński, znany kardiochirurg, a także perkusista rockowego zespołu HLA4Transplant. Niedawno prowadzona przez niego fundacja wydała utwór "12 godzin", w którym oprócz członków grupy HLA 4Transplant zaśpiewali: Sebastian Piekarek, Grzegorz Markowski, Anna Maria Jopek, Grzegorz Skawiński, Zuza Gadowska, Dawid Kwiatkowski, Maria Sałajczyk, Agata Piekarek, Artur Gadowski, Partycja Markowska oraz Piotr Konca.

– Słowa do "12 godzin" napisał Jacek Cygan – mistrz nad mistrzami! Dwie godziny spędziłem w domu pana Jacka i się nagadałem. Rozmawiając z takim człowiekiem, chciałem przekazać mu atmosferę, żeby on ją wyczuł. Później, kiedy przeczytałem te słowa, okazało się, że on te dwie godziny gadania zawarł w trzech zwrotkach, umieścił wszystko – opowiada dr Zygmunt Kaliciński. – Sebastian Piekarek i Piotrek Konca z zespołu IRA napisali melodię, nagrali ścieżki, a potem zapraszaliśmy różnych artystów – dodaje.

– W tej chwili walczymy o pierwsze dwa miliony. To kwota, która pozwoli sprowadzić aparaturę do Polski. Jeżeli kupimy 10 tzw. wkładów po 200 tysięcy, to firma, która jako jedyna na świecie produkuje taki sprzęt, przyśle nam go do Polski i wyszkoli lekarzy. Można powiedzieć, że te 10 wkładów jest równe dziesięciu życiom – mówi jeden z organizatorów akcji "12 godzin dla życia".

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "12 godzin"
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 04.02.2020
Godzina emisji: 18.43

kr

Czytaj także

Polska Akcja Humanitarna na końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 19:00
W Somalii od 1991 roku trwa wojna domowa. Trudne warunki, spowodowane wieloletnim konfliktem, wzmaga wymagający klimat regionu. Mieszkańcy Somalii stają się uchodźcami we własnym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedyna taka akcja w roku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 19:00
Reportaż o "Świętach bez granic" to podróż po wieloletniej historii Trójkowych licytacji świątecznych, podczas których Słuchacze mogą wspomóc Fundację Świętego Mikołaja i tych najbardziej potrzebujących.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po przeszczepie serca. Historia Krzysztofa Machajka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 19:03
– Mam świadomość, że bez gestu tej rodziny dawno już bym nie żył. Spłacam ten dług – mówi Krzysztof Machajek, który 20 lat temu otrzymał nowe serce od nieznanej mu kobiety. 
rozwiń zwiń