Zaufały jej dzieci ze szpitala psychiatrycznego

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 19:00
Jak wygląda życie w szpitalu psychiatrycznym dla dzieci? Kto tam trafia na leczenie? Jak długo przebywa?
Audio
  • Mali pacjenci szpitala psychiatrycznego i ich historie (Reportaż w Trójce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Motortion Films

"Dzieci psychiatryka. Historie z ich życia" Sara Romska, wyd. Ridero "Dzieci psychiatryka. Historie z ich życia" Sara Romska, wyd. Ridero

Czesława pracowała przez kilka lat jako pielęgniarka w szpitalu psychiatrycznym dla dzieci. Wiele widziała. W pewnym momencie młodzi pacjenci zaczęli się jej zwierzać, a ona podtrzymywała ich na duchu i pomagała, jak mogła. – Ja nikogo nie skreślam – powiedziała bohaterka reportażu w rozmowie z Magdaleną Skawińską.

Rozładowywała trudne sytuacje. Zdarzało się jej zażegnywać bunt na oddziale. Postanowiła, że napisze książkę o dzieciach, które spotkała na swojej drodze. Zmieniła nazwę miejscowości, imiona i realia, ale i tak po publikacji straciła pracę. Natomiast z dziećmi poznanymi w szpitalu nadal utrzymuje kontakty, wysłuchuje zwierzeń, pomaga, wspiera.

– Psycholog pracował bardzo krótko, a dzień i noc byłu długie. Dzieci przychodziły i nam się zwierzały. Nie wszystkie, bo na ich sympatię trzeba było sobie zasłużyć. Opowiadały te straszne historie i chciały, żeby ktoś je wysłuchał, pomógł przerobić traumę. Często do siebie SMS-ujemy albo rozmawiamy przez telefon. Jak ktoś ma jakiś kłopot, staramy się coś poradzić – mówia Pani Czesława.

Bohaterka materiału opublikowała dwie książki o doświadczeniach swoich podopiecznych. "Dzieci psychiatryka. Historie z ich życia" oraz "Dzieci psychiatryka. Dalsze losy" (napisane pod pseudonimem Sara Romska) zostały wydane przez wydawnictwo Ridero. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Dzieci z psychiatryka"
Autorka reportażu: Magdalena Skawińska
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 18.43

kr/ mat. promocyjne

Czytaj także

Ostatnie Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 19:05
Miał trzynaście lat, kiedy zachorował. Zaczęło się od zawrotów głowy, lekarz powiedział, że to na pewno powikłania po grypie jelitowej. Miesiąc później okazało się, że to rak – czwartego stopnia, nieuleczalny, glejak pnia mózgu. Jaśkowi zostało kilka miesięcy życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieciństwo w obozie. Zderzenie z bolesnymi wspomnieniami

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 19:00
Trauma 12-letniego byłego więźnia Auschwitz, Bogdana Bartnikowskiego – łącznika z Powstania Warszawskiego, którego Niemcy wywieźli wraz z matką do obozu w pierwszych dniach powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psi terapeuci i ich opiekunowie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 19:00
Zaczynali jako nieformalna grupa znajomych studentów i absolwentów uczelni. Zajęcia z udziałem psów to była ich pasja, która trwa już 14 lat.
rozwiń zwiń